Jako v kouzelné pohádce – aneb viry, bakterie a plísně nemají šanci!

Tento recept připomíná kouzelný nápoj pohádkové Ježibaby: vezmi trochu echinacey, přidej pár listů z argentinského ohnivého stromu, posyp listy olivovníku a nakonec zamíchej kočičí drápy … Ten recept je vskutku neodolatelný. Alespoň viry, bakterie a plísně mu nedokáží odolat. Pro ochranu imunitní soustavy a proti mikroorganismům neustále útočícím na náš organismus je účinek uvedeného receptu skutečně pohádkový. Čarodějnická kuchyně však v tomto případě připomíná spíše dobře zařízenou a fungující výzkumnou laboratoř.

Profesor Hidebert Wagner z Mnichovské univerzity objevil, že v unkárii plstnaté („kočičím drápu“) se nachází až pět druhů alkaloidů, které organismu pomáhají identifikovat a likvidovat mikroorganismy, bakterie, viry, mykózy či parazity. Bylo dokázáno, že zabraňují i rozšiřování nádorů. Účinné látky unkárie přeruší účinky volných radikálů v organismu a vykazují i protizánětlivý a antioxidační účinek.

V College of Traditional Chinese Medicine v Šanghaji výzkumné studie dokázaly, že jeden z alkaloidů přítomných v unkárii zabraňuje vzniku krevní sraženiny na cévní stěně, čímž klesne zvýšený krevní tlak a zlepší se krevní oběh. Díky těmto vlastnostem snižuje tato rostlina riziko vzniku srdečního infarktu a krvácení do mozku. Podle Dr. Klause Keplingera, profesora rakouské Univerzity v Insbrucku, podporuje rovněž tvorbu červených krvinek a přispívá k zabránění vzniku hemolýzy. To je velmi důležité pro nemocné, kteří absolvují chemoterapii nebo radioterapii.

Argentinský „ohnivý strom” (Pau D’Arco) je tradiční jihoamerickou léčivou rostlinou. Už staří Inkové jej používali k léčení.

Podle lékařských studií zabíjí výtažek z listů této rostliny mikroorganismy, snižuje zánět a bolest způsobenou bakteriemi, viry a plísněmi. Úspěšně ho použili i při nádorových onemocněních. Obsahuje vitaminy A, B a C, zinek, selen, železo, hořčík a mangan. kromě toho působí také jako projímadlo.

V roce 1957 bylo prokázáno, že v listech olivovníku je přítomná účinná látka zvaná oleuropein, která snižuje vysoký krevní tlak.

Olivovník zmírňuje alergie a chronickou únavu. Výtažek z této rostliny dokáže vniknout do napadených buněk a tam zabránit rozmnožování virů, čímž brání šíření infekce. Přitom podporuje i účinnost obranných mechanismů organismu a ještě stihne zabránit i nebezpečné oxidacitzv. ”špatného cholesterolu” (LDL cholesterol).

Od roku 1950 bylo realizováno více než 200 studií, které potvrdily příznivý účinek třapatky (Echinacea purpurea) na imunitní soustavu.

Patří k nejznámějším léčivým rostlinám posilujícím imunitní soustavu a ničícím viry. Její účinné látky na bázi polysacharidů jsou velmi dobrým prostředkem proti mikroorganismům. Rostlinu je přitom možno použít i k léčbě takových akutních stavů, jako je nachlazení, chřipka, angína, zánět mandlí, močového měchýře, tlustého střeva a pokožky. Tím, že uvolňuje napětí v cévních stěnách, snižuje rovněž i krevní tlak.

Její výtažek úspěšně brzdí množení virů chřipky a oparu. Tzv. opar rtů (Herpes labialis) zná lidstvo již po staletí a jeho nepříjemné příznaky jsou kromě lékařů nejlépe známy pacientům. Ale víte, že teprve v minulém století se objasnilo, že původcem těchto nepříjemností je vir?

Infekce virem oparu je velmi častá.

Podle některých průzkumů se starší ročníky obyvatelstva stanou nosiči viru až v 70 – 80 %. Infekce se šíří z člověka na člověka. Mnohokrát se infikujeme tak, že si toho ani nevšimneme. Když příznaky ustoupí a ranky se zahojí, myslíme si, že už je vše v nejlepším pořádku. Bohužel tomu tak není. Viry ze sliznice dutiny ústní putují podél senzitivních (citlivých) nervů do nervových uzlů, hlavně do uzlů pro cit. Tam přežívají v nervových buňkách a čekají na svoji příležitost, např. horečnatý stav, pokažený žaludek, duševní trauma, stres, u žen menstruace, atd. Teprve tehdy se aktivizují, znovu se rozmnoží a znovu vyvolají stejné příznaky jako poprvé. Vir oparu dřímá v každém z nás, ale když se u někoho už jednou aktivizoval, bude se vracet vždy znovu a znovu. Svou dobyvatelskou pouť v organismu začne při oslabení imunitní soustavy a může se opakovat klidně i každý měsíc! Pokaždé to však začne oslabením imunitní soustavy.

Je poněkud méně známo, že existuje několik druhů viru oparu.

Kromě oparu na rtech, který se označuje jako HSV-1 (Herpes simplex virus 1), známe i další viry oparu. Do této rodiny patří např. i vir planých neštovic. Tuto chorobu většina z nás už prožila (např. formou očkování) a vyvolává ji vir s názvem Varicella. Po vniknutí do organismu se chová podobně jako ostatní viry: skryje se v buňkách zadních části míchy a v tzv. ”spící“ či latentní formě zůstává s námi po celý život. Jenže vždy, když dojde k oslabení zdraví (nachlazení, vyčerpanost, stres, těžší nemoc), pocítí svoji šanci a zaútočí. Například ve formě pásového oparu – charakteristického onemocnění dospělého a vyššího věku, který kromě toho, že poskytuje nepříjemný a škaredý pohled, vyvolává i velké bolesti. Stejně podobný vir, označovaný jako jednoduchý HSV-2 (Herpes simplex virus 2), může po celý život po infekci způsobovat komplikace hlavně na pohlavních orgánech a v porodních cestách ve formě drobných puchýřků, které se však mohou proměnit i na hluboké, velmi nepříjemné vředy. Šíří se pohlavním stykem a může vyvolat i vážné komplikace při porodu. Nedávno bylo dokázáno, že oba dva viry, HSV-1 i HSV-2, dokáží ve tkáňových kulturách přeměnit buňky na rakovinové a spustit tzv. maligní (zhoubný) proces.

Je už méně známo, že často se obnovující vyrážka – „opar” může vyvolat rovněž psychické poruchy.

Kromě toho, že zatěžuje lidské vztahy (především páry), může být překážkou i při výkonu povolání. Jmenujme např. pracovníky ve zdravotnictví nebo pracující v potravinářském průmyslu. Častá recidiva (obnovení) vyvolává pocit stálého napětí, strach z toho, zda se příznaky neobjeví opět v tom nejnevhodnějším čase. Přitom tento psychický stres může sám o sobe aktivaci viru oparu vyvolat.

Je velmi důležité připomenout, že echinacea posiluje všeobecnou obranyschopnost organismu. Potlačuje zánět a brání mikroorganismům v jejich rozšíření z infikovaného místa do celého organismu. Rovněž chrání tělesné tkáně před škodlivým vlivem bakterií.

Lysin je esenciální aminokyselinou, která viry speciálně zabíjí.

Z hlediska epidemiologického významu je nejúčinnější proti viru oparu, ale může se použít i proti viru chřipky a některým bakteriím. Hraje důležitou roli při tvorbě bílkovin, protilátek, hormonů i enzymů, a tím má všeobecně posilující vliv na imunitní soustavu. Lysin je potřebný pro syntézu mnohých důležitých bílkovin. Má bezprostřední úlohu při tělesném růstu, hojení tkání, podílí se na tvorbě protilátek, enzymů i hormonů.

Zinek je životně potřebná minerální látka. Hraje důležitou roli v látkové přeměně asi 200 nejrůznějších enzymů. Bohužel, obsah zinku se v potravinách během kuchyňského zpracování ztrácí. Sportovci zase ztrácejí zinek při silném pocení. To může vést až k poruchám enzymatické aktivity a poklesu tvorby bílkovin. Zinek se podílí i na látkové přeměně mastných kyselin. Nejdůležitějším prvkem protivirové ochrany je nástup T-lymfocytů, které však taktéž ve zvýšené míře zinek potřebují.

Souhrnem:

Vyjmenované účinné složky ničí všechny druhy mikroorganismů, ať už se jedná o bakterie, viry, houby a nebo plísně. Potlačují jimi vyvolaný zánět a bolest, podporují činnost imunitní soustavy.

Mají antioxidační, laxativní a močopudný účinek, čistí játra a ledviny, zmírňují příznaky revmatických a alergických stavů, snižují krevní tlak a mají všeobecný podpůrný účinek na činnost srdce. Přináší úlevu při syndromu chronické únavy, likvidují nepříjemné příznaky stresu, premenstruačního syndromu, menstruačních poruch a zvětšené prostaty.

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Víte, že je toto všechno obsahuje VirAgo?

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Virago: Proti virům
Virago: Proti virům

VirAgo je komplexní přípravek, jehož všechny hlavní složky podporují zdravou činnost našeho imunitního systému. Oleuropein je látka, která se nachází v cenném extraktu z listů olivovníku a má antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které ještě skvěle doplňuje lysin, aminokyselina, která brzdí množení virů. Echinacea je dobře známá bylina, kterou lidé dlouhodobě využívají v boji proti patogenům. Bylo prokázáno, že kočičí dráp se zinkem zvyšuje činnost imunitního systému.

Detail produktu

Komentáře