Doba prázdnin a dovolených je vždycky spojená s cestováním.

Sedneme do naloženého auta, naše rodina a děti se nadšeně těší a my, abychom už rychle trávili odpočinkový čas, vyrážíme na cestu.

Trháme rekordy a jedeme bez odpočinku.

A abychom to zvládli, každou chvíli stavíme a popíjíme energy drinky…

Když si dáte jeden, vaše tělo to zvládne.

Ale pokud si zvyknete na rychlý efekt, začnete je používat častěji, pak vaše tělo přestane fungovat přirozeně a těžko ho dostanete do rovnováhy…

Za dočasnou stimulaci ale platíte zdravím!

Energy drinky čili energetické nápoje se staly moderním fenoménem, každý den jsou jich konzumovány desítky milionů.

Kdo by taky odolal nové dávce energie a bdělosti, zejména když pochází z nápojů, které lákají na bylinné a další „přírodní“ látky?

Málokdo ovšem myslí na to, že tyto nápoje obsahují nezdravé látky nebezpečné pro naše zdraví.

Koncem loňského roku začala toxikologická střediska po celém světě monitorovat předávkování energy drinky a jejich vedlejší účinky.

Od října do prosince bylo nahlášeno 677 případů.

Mezi nejčastější symptomy předávkování patří záchvaty, halucinace, zrychlený tep, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak a podrážděnost.

Dvě nejčastější ingredience jsou cukr a kofein,

které oba poskytují dočasnou stimulaci, ale v dlouhodobém horizontu může vyústit k oslabení energie v důsledku stresu a únavy nadledvin.

Už jenom cukr sám o sobě ze všech dalších možných zdravotních rizik může způsobit cukrovku, což je nemoc, která dosáhla v USA epidemiologických rozměrů právě kvůli velkému množství cukru. Nakonec může přemoci i slinivku břišní, orgán, který vytváří inzulín pro vyrovnání hladiny cukru.

Energetické nápoje tak přispívají k riziku opotřebování slinivky břišní.

Některé energetické nápoje obsahují až 7x více kofeinu, než naleznete v šálku kávy.

Zatímco malé množství kofeinu není obecně považováno za nebezpečné, větší množství může přespříliš stimulovat náš centrální nervový systém a může nebezpečně zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci. Kofein je také návykový a abstinenční příznaky zahrnují bolesti hlavy a podrážděnost. Kofein má též na svědomí ztrátu cenného vitamínu B, který je potřebný pro „normální“ tvorbu energie.

Pokud není použit cukr, jsou ve hře ještě nebezpečnější umělá sladidla.

Snad nejnebezpečnější je aspartam, nicméně stále častěji se používá sukralóza. Sukralóza je chlorovaná organická sloučenina, chemická skupina, která zahrnuje mnoho sloučenin, které škodí zvířatům i rostlinám, a která je spojena s vrozenými vadami a dalšími prenatálními podmínkami. Pro tělo není sukralóza potrava, zpracovává ho podobně jako toxiny.

Podívejme se na další nebezpečné látky, které se v energy drincích nacházejí:

* benzoan sodný

– je známa souvislost s poškozením buněk a zvýšením produkce volných radikálů. Obzvláště v kombinaci s vitamínem C je to potenciální karcinogen.

* fenylalanin

– přestože se jedná o esenciální aminokyselinu, nicméně taktéž o neurotoxin, který je jednou ze tří hlavních složek aspartamu. Příliš velké množství rozrušuje neurony v mozku a způsobuje jejich zánik.

* guarana

– semena ze stejnojmenné rostliny, které obsahují 3-4x více kofeinu než kávová zrna

* ephedra

– lék, který zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak při nízkých dávkách. Při vyšších dávkách způsobuje mrtvici, křeče i dokonce smrt.

A na závěr otázka, na kterou si zkuste sami odpovědět.

Co je lepší: chemický energy drink a nebo aktivní životní styl se správnou výživou a kvalitním spánkem?

Zdroj: www.zahady-zdravi.cz

Starejte se o sebe jako o vlastního, nenechte se honit ani dovolenou!

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Ginkgo XC: Výtažek z listů jinanu dvoulaločného
Ginkgo XC: Výtažek z listů jinanu dvoulaločného

Ginkgo XC je přípravek, který obsahuje velké množství výtažku z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), který účinně podporuje krevní oběh, zásobování buněk kyslíkem a živinami a zdravou činnost mozku a přitom jako silný antioxidant chrání buňky před volnými radikály.

Detail produktu

Komentáře