Dotaz

Dobrý den Miluško, jsem mediátorka, hlavně v rodinné oblasti. Mými klienty jsou nepřítomné děti, vedu rodiče k takovým rozhodnutím v životě, aby jejich děti rodiče neztratily, a aby rodiče přebrali plnou zodpovědnost za rozvoj svých dětí, a nepředávali svoje kompetence odborníkům. Po této stránce se docela daří.

Minulý týden však přišla dvojice, která se evidentně vymykala těmto schématům. Žili spolu 20 let, měli dvě děti, a vyprávěli svůj příběh plný vzájemné podpory, úcty, hrdosti i strachu o sebe navzájem. Ani jeden si neuměl představit život bez toho druhého. Jen paní říkala, že delší dobu má pocit, že žijí vedle sebe. A hlavně, že její tělo nemůže. Nesnáší jeho dotyk, nemůže se s ním milovat. To u mediace její muž slyšel takto poprvé a hodně ho to vzalo.

Můj dotaz zní: je možné znovu najít a obnovit lásku, když tam byla dřív? Paní říkala, že to je její životní láska a že to dlouho takhle i prožívala.

Jde mi o to, jestli jde něco jednoduše říct, kde lze čerpat, jak to udělat a jestli je to reálné. Domluvili se, že přijdou v půlce prosince, zatím pán se stáhne a paní bude hledat nějakou pomoc. Jako profesionál bych ale měla vědět, jestli je to reálné nebo ne.

děkuji Jitka

Odpověď

Dobrý den,
znám tolik podobných příběhů! Vlastně většina partnerství prochází stejným cyklem, kdy ze zamilovanosti přejdou ke stereotypu. Je to normální a naprosto běžné, protože partnerský vztah přebijí starosti o děti, rodinu,… Pokud přestaneme čemukoliv v životě dávat pozornost, tak to zmizí. Pokud ale ve vztahu byla láska, vždycky je možnost, jak se k ní vrátit tak, že jí znovu začneme dávat svou pozornost. Přesně tohle učím v ženských programech naší Akademie celostního zdraví, konkrétně v kurzu Žena je láska a KRUH Žena je láska.
Takže ANO, naprosto jistě lze obnovi lásku ve vztahu 🙂
Vaše empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Komentáře