LEV
24.7. – 23.8.

Řekl vám někdo v poslední době: „Nemusíte mi prokazovat žádné služby,“ ale přitom vás naprosto okouzlil svým úsměvem? Přišli jste do styku s velkou kočkou. Nebojte se, vzpamatujete se z toho. Co znamená malé sežehnutí tu či onde?

Pro Lva není vůbec neobvyklé předvést svou arogantní pýchu a slunnou hravost současně, což je důvod, proč mu všechno projde.

Lev vládne všem zvířatům. Osoba ve znamení Lva ovládá vás a všechny ostatní lidi. (Ano, jistě, vím, že to tak docela není. Ale neříkejte mu to, prosím vás. Zlomilo by mu to jeho velké, laskavé, egoistické srdce.)

Nejlepší je mu vyhovět. Potom bude sladce příst, místo aby na vás řval a vyděsil vás k smrti. Lev kolísá mezi energickou pospolitostí a nádhernou netečností, kdy potlačuje rozkošnické zívnutí.

Chcete-li toto zvíře studovat, navštivte nejlepší a nejhonosnější místa ve městě. Nejméně polovina lidí, kteří si tam užívají, budou Lvi. Ostýchavější jedinci si budou užívat doma.

Lvi nesnášejí temnotu a nudu stejným dílem.

Pokud uvidíte některého, který se červená, nezaměňujte stud s projevem pýchy nebo ješitnosti, který mu vehnal krev do tváří. Mezi tím je značný rozdíl. Může být rudý, protože příliš rychle tančil. Nebo mu zrůžověly tváře, protože kolem právě prošla jeho životní láska. Tato barva však není způsobena jeho introverzí nebo plachostí. Žádní introvertní Lvové neexistují. Existují pouze takoví, kteří to předstírají. To je důležité si zapamatovat.

Možná najdete některé, kteří se nedají oslnit Sluncem, které je ovládá, a svou sílu, důstojnost a odhodlanost hlasitě neinzerují. Ale nedejte se oklamat jejich tichým předením. I tito mírní Lvi jsou vnitřně zaujatí svým královským právem ovládat rodinu i přátele, zatímco vyhlížejí za oponou a čekají na svou šanci dostat se na jeviště.

Jestli mi nevěříte, vyberte si tichého Lva, který předstírá, že je introvert, a zaútočte na jeho hrdost. Vezměte mu něco, o čem je přesvědčen, že mu po právu patří, udělte mu příkazy a zapomeňte mu projevit patřičnou vážnost. Řev té mírné kočky uslyšíte odsud až k zoologické zahradě. Jenom statečné duše se odváží postavit se mu, když brání svá práva a důstojnost. Někteří jedinci změknou a zklidní se s přibývajícími léty, ale opravdový Lev nikdy neskloní svou hrdou hlavu. Nikdy.

Pokud jde o fyzické atributy tohoto znamení, podívejte se kolem po lidech, kteří připomínají lva nebo lvici s hřívou vlasů a s klamně líným pohledem. Lvi kráčejí rovně a hrdě, s elegantní pružností kočky. U žen se snoubí mrštný půvab se skrytou rozechvělou intenzitou, kterou obvykle zakrývají jemnou, klidnou a vyrovnanou povahou. Ale nezapomeňte, že Lvice je vždy připravena vyrazit k útoku, cítí-li se ohrožena. Drápy má sice schované, ale ostré.

Když Lev shlíží na obyčejné smrtelníky pod sebou, všimnete si pánovitého vzezření a vznešených způsobů. Obyčejně jsou jeho pohyby i mluva rozvážné. Lvi zřídka hovoří rychle, běží nebo spěchají (pokud nemají například ascendent nebo Měsíc v Beranu nebo Blížencích).

Ve skupině lidí nebudete Lva ignorovat dlouho. Buď se stane středem pozornosti dramatickými prohlášeními a jednáním, nebo bude trucovat v ústraní za palmami v květináčích, dokud někdo nepřiběhne a nezeptá se, co se mu stalo.

V tomto znamení se vyskytuje značný podíl modrých očí, ale mnoho Lvů, zvláště žen, má temně hnědé oči, které jsou chvíli něžné a mírné a potom najednou srší oheň. Často jsou okrouhlé s lehce svěšenými koutky.

Vlasy mají tmavé nebo do zrzava, většinou vlnité, které nosí nedbale vyčesané, nebo jim divoce trčí na temeni i po stranách, anebo je mají pevně stažené. Buď jeden extrém, nebo druhý. Také mívají výrazně prokrvenou pleť.

Lvi mají zvláštní vliv na lidi, což je zábavné pozorovat. Je těžké před nimi stát, aniž byste narovnali ramena a zatáhli břicho. Opravdu nevím, jestli my, venkovští balíci, tak napodobujeme jejich královské způsoby nebo sbíráme odvahu čelit jejich přednášce, protože všichni Lvi s náramným potěšením udělují rady. Mají ve zvyku říkat vám lehce povýšeně a blahosklonně, jak máte žít.

Tato obliba předávání vědomostí vede k tomu, že mnoho Lvů skončí jako učitelé, politici a psychiatři.

Člověka přitom trochu otráví, že umějí docela dobře racionálně vysvětlit mnohé věci a uhladit mnohé nerovnosti ve vašem životě. Škoda že nedokážou zvládnout vlastní záležitosti se stejnou lehkostí a obratností.

Přesto právě toto dělá Lva tak oblíbeným; jeho upřímná nadřazenost a vynikající schopnosti, které jsou v přímém rozporu s jeho strašlivou a očividnou zranitelností. Že je ta hrdá a důstojná kočka zranitelná? Ano, skutečně. Tohoto člověka velmi raní, když nerespektujte jeho moudrost a velkorysost.

Abyste si ho naklonili, jednoduše mu zalichoťte.

V devíti případech z deseti se promění ze řvoucího zvířete v stydlivé poddajné kotě, které se bude se zjevným potěšením vyhřívat v teple vašich komplimentů. Právě tato slabost představuje pro mnoho přísných autokratických Lvů Waterloo. Marnivost je jejich Achillovou patou.

Lichocení na ně působí jako šanta kočičí na kočky, zatímco nedostatek úcty v nich vzbuzuje slepý vztek a v důsledku obou těchto extrémů nejsou schopni vyváženého úsudku. Někteří Lvi tyto tendence úspěšně drží na uzdě, ale v tomto znamení jsou vždy do jisté míry přítomné.

Někdy to zkuste. Uprostřed jedné z jeho přednášek přítele Lva zdvořile přerušte a řekněte mu, že v tom svetru, co má na sobě, vypadá impozantně. Výsledek bude pravděpodobně střemhlavý pád z výšin důstojnosti, kdy se Lev bude červenat a ujišťovat se úplně vyvedený z míry: “ Vážně? Opravdu si to myslíš?“ Ve většině případů ocenění intelektu funguje stejně dobře jako pochvala zevnějšku.

Lev si zkrátka nemůže pomoci, aby se někdy necítil nadřazený a nechoval se dramaticky.

Jedno z mých dětí má učitele narozeného v srpnu. Jednou přišlo ze školy a řeklo mi: „Mami, ten náš učitel je tak legrační. Je hrozně chytrý a všechno zná, ale někdy běhá po třídě, mává rukama a křičí: ‚Mám kolem sebe samé idioty!‘ Vždycky se smějeme, protože víme, že to nemyslí vážně.“ Chudák Lev, dokonce i děti vědí, že jeho řev nahání víc strachu než jeho kousnutí.

Měla bych vám však připomenout, že můžete narazit na jedince, u kterého se projevuje vliv poškozeného Marta nebo Merkura třeba v kombinaci s ascendentem ve Štíru, a v tom případě bude kousnutí mnohem vážnější. Nyní však hovoříme o typickém Lvu.

V mnoha směrech je Lev neobyčejně bystrý a rafinovaný.

Těžko bude plýtvat energií na to, aby dostal vodu z vyschlé studně, jako to často dělá Beran, což z něj dělá vynikajícího organizátora a moudrého distributora povinností.

Když ubere na dramatičnosti, jeho příkazy jsou překvapivě účinné, protože dokáže být mistrem jednoduché přímočaré řeči, ač má někdy teatrální příchuť.

Lev vyjadřuje souhlas štědře a otevřeně a umí poskytovat tak extravagantní komplimenty, že to téměř vzbuzuje rozpaky. Stejně tak není upejpavý, pokud jde o nesouhlas. Obvykle míní to, co říká. Může vás to uklidnit nebo se vás dotknout, ale vždy to na vás udělá dojem.

Královské chování tohoto znamení vynikne v plné kráse, když je Lev hostitelem nebo hostitelkou. Máte pocit, že vás baví v královském paláci. Očekáváte, že před dveřmi každou chvíli zastaví kočár a z něj vystoupí Marie Antoinetta.

Lvi zahrnou své hosty hromadami nejlepšího jídla, vybraného pití, krásnými ženami a příjemnou hudbou. Musím přiznat, že znám jednoho Lva se silným vlivem planet v Panně, který při večírcích podává nakrájené okurky s petrželí a pšeničné klíčky, ale ostatní doplňky si nezadají s tradičním lvím luxusem včetně hostů ženského pohlaví. Taková krása! Ani Ludvík XIV. se tomu nevyrovnal. Ale po Ludvíkovi XIV: potopa – a po mnoha Lvových romantických tancích a večeřích nastane potopa nabídek k sňatku, vášní, slz, hněvu, omluv a citových zmatků.

Teď když jsme se dostali k milostnému tématu, což je u Lva nevyhnutelné, měli bychom upozornit, že nenajdete mnoho starých mládenců a panen narozených v tomto znamení. Narazíte-li na jednoho nebo jednu z nich, nevytvářejte si hned definitivní názor, dokud diskrétně nezjistíte, co za tím vězí. Obyčejně se někde blízko lvího doupěte skrývá milenec nebo milenka.

Když Lva poprvé potkáte, nemusí být ženatý nebo vdaná, ale určitě bude zamilovaný nebo se na to bude připravovat nebo jeho milostný vztah nedávno ztroskotal a bude mít patetický nepřítomný výraz. Lvova nezlomná pýcha vede k mnoha rozbitým manželstvím a milostným fiaskům.

Lev bez svého druha nebo družky obvykle skýtá žalostný pohled, ale pokud jeho pýchu ranil partner nebo zákonný druh, často se mu smutek vytratí z očí a stane se pěkně divokým. Přesto není nikdo, kdo by dokázal vydržet víc se stoickou důstojností nebo se odvážně přizpůsobit deprimujícím podmínkám s upřímnou vírou a optimismem, je-li to třeba.

Protože odpuštění a pochopení jsou součástí povahy velké kočky, smíření jsou v citovém životě těchto lidí stejně častá jako konflikty, zejména když vyprchá zlost nad jejich pošlapanou hrdostí a začnou se cítit osamělí. Jsou téměř neustále ve víru vášní, a to nejen ve vztahu k opačnému pohlaví, ale k životu samému. Život bez lásky je pro Lvy jako zástrčka bez zásuvky. Když láska zemře, slunce pro ně přestává svítit.

Tito muži a ženy se nikdy nespoléhají na druhé. Naopak dávají přednost tomu, když se ostatní opírají o ně.

Cítí zodpovědnost vůči slabým a bezmocným. Lev sice může teatrálně ječet, že se na něj všichni spoléhají a on musí nést celý náklad, ale nevěnujte jeho stížnostem pozornost. Dělá mu to dobře.

Zkuste mu ulehčit jeho břemeno a nabídnout mu pomoc a uvidíte, jak ji opovržlivě odmítne. Obzvlášť se vyhýbá přijmout finanční pomoc. Ačkoliv může být často na mizině, téměř jistě najde způsob, jak si zase namastit kapsu. Velmi málo Lvů je opatrných na finance. Občas se může vyskytnout nějaký, kterého v raném věku vystrašil výběrčí daní, a chová se, jako kdyby měl každou chvíli skončit ve vězení pro dlužníky.

Avšak typický Lev je v jádru velkolepý hráč, často bezmezně výstřední; i vzácný exemplář, který střádá drobné, se nákladně obléká a vždy vypadá velmi elegantně. Chce ve všem prvotřídnost a přepych a neváhá utrácet za zábavu a legraci. Peníze dá skoro každému. Je-li požádán o půjčku a zrovna nemá dost peněz, raději si je půjčí od někoho jiného, než by přiznal, že král není schopen pomoci svým potřebným poddaným.

To je ovšem krajní řešení, protože Lvy děsí nutnost obracet se na druhé s žádostí o peníze, radu nebo povzbuzení. Mají dost silné ego, aby si dodali kuráž sami, jsou natolik chytří, aby si sami dost vydělali – a ví bůh, že radu hned tak nehledají. Člověk zpravidla hledá radu u těch, kteří ho převyšují, a kdo převyšuje Lva?

Člověk narozený ve Lvu má často vysoké horečky, je náchylný ke zraněním, náhlým prudkým chorobám a obvykle je imunní vůči chronickým dlouhodobým nemocem. Protože tito lidé málokdy dělají něco polovičatě, buď mají neuvěřitelnou vitalitu, nebo si stěžují, že na tomto světě nepobudou dlouho.

Druhá alternativa je typickou reakcí na nedostatek ocenění a náklonnosti. Lvi mají buď neobyčejně silné srdce, nebo naopak nějaký druh slabosti v srdeční krajině. Mohou trpět bolestmi zad a ramenou, problémy s páteří, úrazy nohou nebo kotníků, problémy reprodukčních orgánů a bolestmi v krku.

Většinou se však brzy uzdraví a hlavním nebezpečím pro ně zůstává zanedbávání vlastního zdraví nebo neochota zůstat dostatečně dlouho v posteli, když onemocní. Zprvu je sice těší, když musí ležet a někdo o ně pečuje, ale jakmile si uvědomí, že místo silného hrají roli slabého, rychle svou dočasnou nezpůsobilost překonají.

Pro osoby pod vládou Slunce neexistují kompromisy. Buď jsou hrozně nedbalé a nepořádné, nebo úzkostlivě upravené a spořádané. Mají rády klepy a cítí se ublížené nebo odstrčené, když se kolem nich děje něco, čemu nerozumějí. Lví povaha je daná a neměnná, takže je těžké tyto lidi odchýlit z předem určené cesty, ačkoliv oni dokážou přesvědčivou řečí odchýlit druhé.

Jakmile si pořídí zářící trůn s měkkým péřovým polštářem, shromažďují majetek jen proto, aby ho mohli rozdělovat druhým. Dokážou projevit energii parního válce i ospalou lenost kočky, která se protahuje a dřímá na slunci. Když pracují, tak pracují. Když si hrají, tak si hrají. Když odpočívají, tak odpočívají.

Většina Lvů umí geniálně předávat nepříjemné úkoly ostatním, zatímco sami se zabývají důležitými záležitostmi, jako třeba rozhodováním, kdo bude zvolen prezidentem, nebo jak se má vyhrát válka.

Když na Lvova silná bedra dopadne břemeno opravdové krize, dovede je nést s překvapivou lehkostí a nikdy se nesnaží se vyvléknout ze svých povinností.

Pomáhá bezbranným, chrání bázlivé (i když sám může mít v koutku duše dvakrát větší strach), rozveseluje melancholické a staví se ke svým úkolům zodpovědně a odvážně. Toto je vrozená povaha Lva, která se projeví, když pomine období playboye s křiklavými ručně malovanými kravatami a kytarou, na kterou kdysi hrával.

Lev je neobyčejně věrný přítel, spravedlivý, ale mocný nepřítel, tvořivý a originální, silný a vitální – ať je tichý nebo okázalý, neboť oba druhy existují.

Odívá se do skvělého hávu, který odpovídá jeho pestrobarevné osobnosti. Přehlédneme jeho aroganci, jeho někdy nesnesitelné ego i jeho občasné směšné projevy marnivosti a lenosti, protože jeho srdce, stejně jako jeho kov, je ryzí zlato.

Když je slunce vysoko na obloze, láskyplný Lev dovádí v poli vlčích máků a překypuje humorem, štědrostí a náklonností. Kostky, které si s důvěrou hodí, nesou číslo jedna a čtyři.

Hrdě nosí topas pro štěstí, které někdy příliš pokouší, ale má v sobě opravdovou důstojnost a laskavost, která mu umožňuje čelit nesnázím s odvahou. Teplé žluté paprsky jeho nezdolné naděje se při západu slunce zbarvují do oranžova a jeho noci ozařuje tisíc hvězd.

Zdroj: Sluneční znamení, Linda Goodmanová