Mnoho lidí se domnívá, že osteoporóza je nemoc stáří, ale není tomu tak.

Ohroženi jsme téměř všichni!

Úbytek kvalitní a na živiny bohaté stravy je v našem jídelníčku čím dál tím měně a tak dochází k tomu, že kosti se lámou již v mladém věku.

Co je to osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty pod bezpečnou hranici. Kosti se pak stávají křehčími a snadněji se lámou.

Lidská kostra je velmi aktivním a proměnlivým orgánem. Podobně jako kůže není jen ochranným krytem, má i naše kostra kromě funkce opěrné řadu dalších důležitých rolí:

• tvoří pevnou schránku pro smyslové orgány a centrální nervový systém
• je hlavní zásobárnou minerálních látek
• je sídlem pro krvetvornou tkáň

V kostech probíhá nepřetržitý proces výstavby a odbourávání.

Asi do třetí dekády našeho života převažuje tvorba nad spotřebou.

V pozdějším věku začíná naopak kostní hmoty ubývat. Pokud je proces odbourávání příliš rychlý, může snadno dojít k nebezpečnému úbytku kostní hmoty. Kosti se stávají křehkými a málo pevnými. Vzniká osteoporóza.

Proč je vápník a hořčík tak důležitý?

Vápníku přispívá k udržení normálního stavu zubů a kostí, jelikož je jejich důležitou složkou. Příjem hořčíku je také důležitý pro udržení normálního stavu kostí a zubů proto, že se podílí na jejich formování. Více jak polovina hořčíku obsaženého v těle se nachází v kostech. Zbytek se nalézá mj. ve svalech a v srdci a je všeobecné známé, že hořčík přispívá k normální činnosti svalů.
Hořčík ovlivňuje činnost více než 300 enzymů v těle a je tak důležitý pro celou řadu tělesných funkcí. Dotyčné enzymy jsou zapojeny do mnoha životně důležitých procesů a některé z těchto procesů se neaktivují, pokud není dostatečný hořčík přítomen v těle.

Hořčík hraje také důležitou roli ve vztahu k vápníku v těle.

Souvisí to s tím, že má hořčík důležitý regulační vliv na schopnost buněk – obzvláště buněk kostí – vstřebávat vápník.

řítomnost dostatečného množství hořčíku v těle zajišťuje, že je vápník ukládán na správná místa, včetně kostních buněk, a proto bychom vždy společně s přísunem vápníku, měli tělu dodávat hořčík.

Jaká je role vitaminu D

Vitamin D je důležitý pro vývoj kostí a jejich pevnost po celý život. Souvislost je taková, že vitamin D zvyšuje vstřebávání vápníku, který přijímáme stravou, a vápník, jak již bylo zmíněno, je důležitou složkou kostí.

V posledních letech se vitamin D stal středem pozornosti a nejnovější vědecké výzkumy ukazují, že tento vitamin má více účinků, nežli se dříve předpokládalo. Vědci soudí, že je v současné době potřeba vitaminu D vyšší, nežli se původně domnívali. Určitým skupinám lidí, mezi něž patří např. těhotné, starší lidé a osoby, které se celoročně nevystavují slunci, se doporučuje užívat doplněk stravy s vitaminem D.

I další živiny jsou důležité

Když se jedná o zdraví kostí, soustředíme se příliš často výlučně na vápník a vitamin D a jejich význam pro tvorbu minerální části kostí. Na pojivé tkáně kostí, také nazývané kostní organická matrix (organická kostní hmota), není dávan takový důraz, přestože jsou stejně důležité. Vitaminy a minerály, které obnovují organickou část kostí, jsou přinejmenším stejně důležité pro zdraví kostí jako vápník, hořčík a vitamin D.

Kostní organická matrix se skládá z proteinů, které pojí vápník a fosfor v kostní tkáni, a pokud je těchto proteinů nedostatek, je vcelku zbytečné dodávat tělu vápník ve vysokých dávkách. Kombinací vápníku a vitaminu D s dalšími minerály a vitaminy, které obnovují kostní organickou matrix – včetně proteinové části – je zajištěno efektivní vázání vápníku v kostech.

Tyto živiny, které se podílejí na obnovení kostní organické matrix, jsou vitamin C, zinek a také mangan.

Vitamin C se podílí na normální funkci kostí jako koenzym.

Zinek tvoří strukturální část kostí a mangan přispívá k udržení normálního stavu kostí díky různým enzymům, které jsou důležité pro tvorbu kostní tkáně.

O duchovní příčině osteoporózy a jejím zpracování se dočtete tady

Jsme v harmonii – Tělo + mysl + duše

Jak se o sebe postarat sám bez lékaře a být v pohodě?

Podívejte se na: ZÁKLADY CELOSTNÍHO ZDRAVÍ, např. v nadstavbovém modulu Jak uživit své buňky

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Joint Protex Forte: Pro regeneraci kloubů
Joint Protex Forte: Pro regeneraci kloubů

Tablety Joint ProteX FORTE poskytují extra podporu při regeneraci chrupavek a produkci synoviální tekutiny v kloubech! I když je vaše dieta správná, konzumujete příliš málo účinných látek, které by mohly pomoci chránit zdraví vašich kloubů. Tablety poskytují vysoké dávky glukosaminu a chondroitinu, které jsou známé tím, že posilují klouby, a stejně jako kyselina hyaluronová a MSM podporují produkci synoviální tekutiny. Protizánětlivé byliny (např. kurkuma a tužebník jilmový) společně zajišťují, aby vaše klouby dostaly správnou podporu i v případě extrémního vypětí.

Detail produktu

Komentáře