KOUŘENÍ A JEHO VLIV NA ZDRAVÍ

Už jsme všichni slyšeli o tom, jak nebezpečné kouření může být, co všechno může způsobit, možná jsme všichni viděli i různé „hrůzné“ obrázky onemocnění na kterém se kouření podílí. A proto nechci a ani nebudu v tomto článku všechna rizika zmiňovat.

Vezmu Vás do fantastického mikrosvěta našeho těla. Podíváme se na naše buňky.

Řada buněk v našem těle nebo jejich části se pohybují. Např. buňky imunitního systému – tzv. „malý a velcí požírači“ (neutrofilní granulocyty a makrofágy) chodí po těle a snědí vše co jim přijde podezřelé, toxické, nebezpečné…

Buňky dýchacích cest mají na svém povrchu řasinky – jsou to vlastně takové „ smetáčky“, zametají dýchací cesty, aby v nich nezůstávaly nečistoty. Zametají tyto nečistoty směrem k ústům a aby se moc neprášilo zabalují je do hlenu a tyto nečistoty potom můžeme vykašlat.

Podobné buňky jsou i ve vejcovodech umožňují pohyb vajíčka do dělohy, kde může být oplodněno spermii, která se díky bičíku pohybuje směrem k vajíčku.

Buňky střev mají také výběžky – klky, které se pohybují a posouvají obsah střeva z horních části směrem dolů. Mnohem důležitější je ale jejich funkce na vstřebávaní živin, jsou to vlastně takový pomocníčci, kteří vezmou jídlo z velkoskladu, roztřídí jej (bílkoviny, tuky, cukry), rozdělí do menších části (rozštěpí na jednotlivé živiny) a pošlou do kuchyně (těla).

Jedna vykouřená cigareta zastaví tento pohyb zcela nebo z větší části.

Malí ani velcí požírači nikam necestují ani nic nepojídají. Smetáčky taky nepracují a vše toxické se hromadí v plicích. Pomocníčci střev nic neposílají dolů a už vůbec nemohou nic vzít, roztřídit, rozdělit a poslat dál.

Myslím, že dopady jedné cigarety si již každý domyslí sám. A pokud se nerozhodnete přestat bylo by dobré aspoň trochu pomoct od toho zmatku, který tělu způsobujete.

Pro odvedení škodlivého ( částečné zametení a pojídání) popíjejte během 6 lžiček Liquid chlorophylu rozpuštěného ve 2 litrech vody. Pro rychlou obnovu a regeneraci pohybu buněk užívejte antioxidanty, základ tvoří vitamín C minimálně 1000 mg denně. Vitamím C doporučuji podpořit i dalšími prospěšnými antioxidanty např Smokerade, Coenzym Q10, Mega qProtect

MUDr. Kristýna Novotná

Základy celostního zdraví

Kam dál?

Komentáře