Modré pondělí navazuje na Květnou neděli

Na Modré pondělí se nemá chodit do práce, ale doma uklízet.

Modré pondělí je první den posledního týdne před Velikonocemi. Pro křesťany bylo volným dnem, kdy se nemělo pracovat. Dětem a studentům začínaly vakace, tedy velikonoční prázdniny. Podle lidových představ se na Modré pondělí mělo doma začít s jarním úklidem a druhý den na Šedivé úterý pak speciálně vymetat pavučiny. Víte, proč se mu říká Modré pondělí?

Po Květné neděli začíná poslední předvelikonoční týden, kterému se říká pašijový, svatý nebo lidově barevný. Prvním dnem je Modré (někde také Žluté) pondělí a následuje Šedivé úterý. Z hlediska křesťanství nebyly tyto dva dny nijak zvlášť významné, žádné zvláštní církevní obřady se k nim nevážou. Pro věřící byla prvním důležitým dnem Velikonoc Škaredá středa.

Modré pondělí je den klidu

Na Modré pondělí žákům a studentům začínaly vakace, což byly velikonoční prázdniny. Bylo to praktické, neboť každý pomocník byl doma před Velikonocemi vítaný.

Modré pondělí v lidových tradicích

  • Ani v lidových tradicích nehrály Modré pondělí a Šedivé úterý tak velkou roli jako dny další, ale některé zvyky přece byly. Modré pondělí především znamenalo začátek pořádného jarního gruntování.
  • Na Modré pondělí hospodyně i hospodáři dávali do pořádku celé stavení, uklízeli, přebírali potřebné i nepotřebné věci, opravovali je nebo vyhazovali. O den později, na Šedivé úterý se pak speciálně vymetaly ze všech koutů pavučiny.
  • Jarním úklidem naši předkové symbolicky vyháněli zimu a špínu nejen z domácnosti, ale i ze svých duší.

Proč se říká Modré pondělí

Název je údajně odvozen od sukna, které tento den zdobí kostely. Nebo prý má kořeny v německém „blauer Montag“, které se vžilo pro den po neděli, kdy se lidé bavili a hojně popíjeli – a na neděle se ani čtyřicetidenní velikonoční půst nevztahoval. Slovo „blau“ znamená nejen modrý, ale přeneseně také „opilý“ či „neschopný práce“. Inu, při pitkách se udělí velmi snadno ňáká modřina.“

Vracíme se k tradicím předků stejně jako k sobě – Táhni k sobě

A dalším dnem předvelikonočního týdne je Šedivé úterý

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Green Health: Vojtěška je jedním ze zdravých zdrojů vitaminu K
Green Health: Vojtěška je jedním ze zdravých zdrojů vitaminu K

Vojtěška, která je základní látkou Green Health, je díky svému vysokému obsahu chlorofylu skvělá k detoxikaci a alkalizaci. Je to opravdová zásobárna živin: obsahuje několik vitaminů (C, D, E, K, B), betakaroten, minerály (vápník, železo, draslík, fosfor) a esenciální aminokyseliny, které všechny podporují zdravé fyziologické procesy v těle.

Detail produktu

Komentáře