Cukr. Cukrr! CUUKRRR!!! Co to vlastně je?

Z biochemického hlediska jsou CUKRY základní stavební bloky sacharidů, z nichž nejčastěji zmiňované jsou glukóza (vyhnout se obloukem), fruktóza (vyhnout se raději dvěma oblouky!) a laktóza (nachází se v mléce, s tou taky opatrně).

V (neformální) lékařské terminologii CUKR V KRVI označuje množství glukózy v krvi (nízká a stabilní úroveň je v pořádku, vysoká nebo/a časté výkyvy v pořádku není).

A v kulinářské terminologii CUKR je ta sladká věc, kterou si lidé na celém světě sypou ráno na lupínky k snídani – specifičtěji stolní cukr neboli sacharóza – a to je cukr o kterém budu mluvit v tomto článku.

Pro náš účel PŘIDANÝ CUKR znamená stolní cukr, který si možná přidáváte do čaje, na lupínky nebo s ním vaříte, plus sacharózu a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, které jsou přidávané do polotovarů a předupravených jídel jako omáček, sladkostí a nápojů.

Jak špatný je cukr? Můžete si ho představit jako KOKAIN pro děti.

Už několik desetiletí je známo, že vysoká konzumace cukru způsobuje zubní potíže a je pravděpodobná příčina obezity. Pokud jste vyrostli například v 80. letech, rodiče vám nejspíš omezovali přísun cukru, abyste se vyhnuli častým návštěvám zubaře. Což byla dobrá prevence.

Jak se ovšem opakovaně prokázalo, cukr má mnohem zákeřnější důsledky než pouhé zubní kazy a záněty v ústní dutině.

Vzhledem k tomu, že je vysoce návykový – můžete na něm „ujíždět“, toužit po něm a trpět abstinenčními příznaky při jeho nedostatku.

Nejsou to nutně okamžité účinky, které by nás měli trápit. Spíše ho vnímat jako něco, co vás přivádí na scestí – na scestí, které končí metabolickým syndromem, obezitou, cukrovkou a všemi chronickými problémy s ní spojenou, od mrtvice, přes srdeční problémy, až po selhání ledvin, slepotu a poškození nervů, nemluvě o nespočtu druhů rakovin, se kterými je spojena. Zubní kazy tím pádem nejsou ten největší problém, ale mohou být ukazatelem, že ten problém už je na cestě.

Světová zdravotnická organizace, Americká kardiologická asociace a mnoho dalších organizací doporučují denní dávku cukru pro děti okolo 3-8 čajových lžiček, podle jejich věku. Možná to bude znít tvrdě, ale já věřím, že byste se přinejmenším měli snažit držet se na spodní hranici tohoto spektra.

Když říkám ŽÁDNÝ PŘIDANÝ CUKR, myslím tím, abyste svým dětem nikdy nepřidávali cukr do jídla a abyste udělali co můžete pro to, aby nejedly nic s přidaným cukrem.

Samozřejmě nemůžete (a ani byste neměli) sledovat každé sousto, které si vaše děti vloží do úst a s největší pravděpodobností to sem tam bude nějaký narozeninový dort ve škole a na večírcích, stejně jako koláče, které jim dá jejich babička k snídani za vašimi zády – a to všechno je v pořádku.

Ale pokud zavedete BEZCUKROVOU stravu po zbytek času, bude to mít nepředstavitelné následky na jejich zdraví a blahobyt z dlouhodobého hlediska. Pokud jim musíte přidat do stravy trochu cukru tak doporučuji med.

Pro shrnutí, cukr vás nutí jíst více nezdravých věcí (včetně více cukru) a čím méně jsou mu lidé vystaveny v raném období svého života, tím menší je pravděpodobnost, že se u nich vyvine chuť na sladké (závislost na cukru) v pozdějších stádiích života.

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že obezita je porucha mozku, tehdy se doopravdy ukáže pravé nebezpečí cukru.

Kde je cukr?

Ve chvíli kdy začneme analyzovat ingredience dětmi oblíbených jídel a nápojů, zjistíme, že je až úděsné, kolik cukru se v nich nachází. Šumivé nápoje, cereálie, omáčky a dochucovadla patří k nejhorším, a proto doporučuji úplně se vyhnout uličkám v supermarketech, které je obsahují.

Například 330ml plechovka Coca-Coly obsahuje 35g, neboli skoro 9 čajových lžiček, cukru. To je skoro 14 čajových lžiček cukru na půl litru.

A teď si představte horký letní den; děti běhají venku, nebo na zahradě a vy máte v lednici dvoulitrovou lahev Coca-Coly. Pokud ji celou vypijí, dostali do sebe (a to pouze z nápoje!) 53 čajových lžiček cukru.

Kolik cukru vaše děti pijí?

Obsah cukru v šumivých nápojích je do nebe volající. Jedna plechovka Coca-Coly, Fanty nebo velká sklenice džusu bez problému převýší denní doporučenou dávku cukru pro dítě podle všech měřítek. Zde je šest oblíbených nápojů seřazených podle obsahu cukru:

Coca-Cola – 1 litr = 27 kostek cukru

Kofola originál – 1 litr = 20 kostek cukru

Red Bull Energy Drink – 1 litr = 25 kostek cukru

Fanta pomeranč – 1 litr = 23 kostek cukru

Pepsi – 1 litr = 28 kostek cukru

Jupík pomeranč – 1 litr = 28 kostek cukru

1 kostka = 1 čajová lžička = 4g cukru

Kolik cukru vaše děti sní k snídani?

Obsah cukru v oblíbených cereáliích je snad ještě více znepokojující než u šumivých nápojů, protože cereálie bývají často označovány jako „zdravá snídaně“.

Na moment opomeneme rafinované sacharidy které tvoří objem cereálií a zůstane nám číslo, ze kterého cukr tvoří přibližně třetinu obsahu. Níže je vyobrazeno kolik cukru je obsaženo ve 100g šesti oblíbených cereálií, přičemž neberu v potaz čím si vaše dítě cereálie „dochutí či ozdobí“. Zde stojí za zmínku, že někteří výrobci se nás snaží přesvědčit, že jedna porce je rovna 30g; porce která asi těžko zasytí desetileté dítě.

Bona Vita Choco Balls – 100g = 11 kostek cukru

Emco Teddy obilná medová zrnka – 100g = 9 kostek cukru

Opavia Dobré ráno Mini čokoládové – 100g = 8 kostek cukru

Nestlé Chocapic – 100g = 8 kostek cukru

Nestlé Cini Minis – 100g = 6 kostek cukru

Nestlé Cherios – 100g = 7 kostek cukru

Kolik cukru je v populárních omáčkách a dochucovadlech?

Možná jste ani nepřemýšleli o kečupu, tatarce a podobných omáčkách jako o důležité součásti jídla, ale vzpomeňte si, kolik si jich vaše hladové dítě přidá k hranolkům nebo na burger? Já bych řekl, že takových 50ml je celkem slušný odhad.

Kečup jemný OTMA Gurmán – 100ml = 8 kostek cukru

Plnotučná hořčice BONECO – 100ml = 1 kostka cukru

Krémžská hořčice Snico – 100ml = 4 kostky cukru

Tatarská omáčka Hellmann´s – 100ml = 1 kostka cukru

Brusinková omáčka Hatherwood – 100ml = 8 kostek cukru

Uncle Bens sladko kyselá ananasová omáčka – 100ml = 4 kostky cukru

Rád bych tento článek zakončil příběhem.

Jonno, Kate a plechovka koly

„Moment ve kterém jsem si uvědomil poselství knihy „Super Food for Superchildren“ (česky Super jídlo pro Superděti) přišel chvíli po vydání této knihy, kdy jsme já a moje žena Kate šli na prohlídku ve třináctém týdnu těhotenství. Když se naše malá holčička, In utero a tvrdě spící, odmítala pod ultra sonografem pohnout, doktorka navrhla, ať Kate vypije plechovku Coca-Coly, že to celou věc urychlí. Říkali jsme si, že to je podivná rada od doktorky, ale ona na tom trvala, protože to prý byla jediná možnost, jak dostat naše dítě do správné pozice pro skenování.

Kate si dala jen pár doušků a reakce byla neskutečná. Během pár minut byla z naší holčičky balistická střela, odrážela se od stěn dělohy a předváděla představení svého života. I když bylo úžasné vidět mé aktivní dítě, nemohl jsem si pomoct a přemýšlel jsem:

“Perlivá voda smíchaná s cukrem, trochou kofeinu a pár přídavnými látkami dokáže tohle?“

Myšlenka se kterou jsem odcházel byla:

„Nenarozené dítě se dostane podobného stavu, když je jeho matka napije šumivého nápoje, jako když dospělý člověk požije drogy.“

Byl jsem ohromen, jak citlivý plod může být na to, co jeho matka jí a pije. A jak citlivé musí být děti na to, co samy jedí a pijí. Něco s tím musíme udělat!“

Zdroj: Super Food for Superchildren

Vím, že nás sledují jen ti, kteří přemýšlejí o tom, čím krmí sebe a své děti. Ti, kteří se starají o své zdraví přírodně a přemýšlejí celostním způsobem. Jste úžasní a děkuju vám!

Víte dobře, že pro vás máme on-line programy AKADEMIE CELOSTNÍHO ZDRAVÍ, mezi nimi Základy, kde je nadstavbovým bonusem (prodejným i samostatně) modul:

Jak mít zdravou rodinu

Mrkněte na to!

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Lion Kids D: Žvýkací multivitamín s komplexem minerálů a vitaminem D pro děti
Lion Kids D: Žvýkací multivitamín s komplexem minerálů a vitaminem D pro děti

Lion Kids +D je chutný, žvýkací multivitamin s komplexem minerálů a extra dodaným vitaminem D, který je šetrný k zubům. Tento přípravek ve tvaru zvířátek byl vyvinut speciálně pro naplnění potřeb dětí. Neobsahuje cukr, ale jeho součástí je přírodní sladidlo xylitol, které snižuje riziko vzniku zubního kazu.

Detail produktu

Komentáře