Čerstvé, křupavé vitaminy

Vitaminy, to je pojem často opakovaný až do úmoru. Ale známe je skutečně? Jen se o nich hovoří nebo se všichni z nás denně krmí vitaminy do sytosti? Pokud máte vitaminů dost, můžete tuto kapitolu klidně přeskočit. Jestli ale ne, bude asi dobré, když se dozvíte, že váš organismus se už nyní může nacházet ve stavu relativního nedostatku vitaminů. A nedostatek vitaminů vede dříve nebo později k různým poruchám zdraví až k chorobám.

Vitaminy jsou organické sloučeniny nezbytné pro život, které lidský organismus sám nedokáže syntetizovat nebo jen v nedostatečném množství. To znamená, že je třeba zabezpečit je z vnějších zdrojů. Bylo by úplně přirozené pravidelně konzumovat hodně syrové čerstvé zeleniny, ovoce a jiné potravy, o které je známé, že je na vitaminy bohatá. Stravovací kultura průměrného obyvatele Střední Evropy však podle statistických údajů vykazuje mnoho nedostatků. Středoevropan mnohem raději konzumuje cukry a tuky než jídla bohatá na vitaminy. Předpokládejme, že časem se přece jen podaří stravovací návyky změnit. Bohužel, ani tehdy nebude možné zaručit, že přirozené zdroje budou obsahovat vitaminy ve skutečně dostatečné míře. Intenzivní zemědělská výroba orientovaná zejména na množství dosáhla úplným vykořisťováním půdy toho, že obsah vitaminů a minerálních látek v zemědělských plodinách je snížený už na poli. Při následném zpracování a konzervaci ztrácejí potraviny další část ze své beztak už malé výživné hodnoty, dále v nich klesá obsah vitaminů a minerálních látek. Navíc to, co stačilo před 50 lety, to je dnes už málo. To se týká i vitaminů. Ale proč? Protože nový způsob života přináší novou zátěž, která vyplývá z výrazných změn životního prostředí. Neustále se zvyšuje poměr umělého a přirozeného světla, vzduch je – a nejen ve městech – stále více znečištěný, záření z  obrazovek televizorů a monitorů počítačů, zvyšující se spotřeba léků, fyzický a duševní stres – to všechno zvyšuje nároky organismu na potřebu a spotřebu vitaminů. V rychlém tempu konzumované vitaminy je třeba doplňovat stále rychlejším tempem.

Nedostatek vitaminů v organismu se častěji projevuje u starých lidí. S věkem klesají nároky organismu na bílkoviny, tuky i cukry, ale potřeba vitaminů a minerálních látek narůstá.

Funkce trávicí soustavy se zhoršují, její výkon už není tak dokonalý, pro stárnoucí organismus je stále větším problémem bezchybné zpracování a zužitkování potravin a živin. K tomuto stavu se často přidružuje zánět žaludeční sliznice, který je vyvolaný nedostatkem železa a vitaminem B12, což vede k chudokrevnosti a poruchám nervové činnosti. Když se vylučuje a mění žluč, zpomaluje se i transport ve střevech a nižší počet přátelských bakterií v trávicím systému vede k nedostatku vitaminů B2, B6, B12, A, C a E. Z toho vyplývá, že pro stárnoucí organismus je každodenní doplňování vitaminů a minerálních látek životně důležité.

Není však možné všechny vitaminy doplňovat ve správném poměru a dávce po jednom. Mnohem praktičtější je orientovat se na „multi” přípravky, které byly sestaveny s vědeckou důsledností. Naštěstí, dnes jsou už i nám dostupné takové komplexní multivitaminové a multiminerální přípravky, které se vyrábějí výhradně z přírodních látek. Jejich vstřebávání a využití je mnohem lepší než využití syntetických přípravků. Další předností těchto produktů je, že neobsahují cukry, konzervační látky ani jiné umělé přísady.

Máme k dispozici širokou nabídku multi přípravků, které jsou určené pro různé věkové kategorie a obsahují velmi rozdílné dávky jednotlivých účinných složek, podle povahy fyzické zátěže a zvláštností zdravotního stavu a kondice.

Vitaminy vhodně doplňují výtažky z některých léčivých rostlin, které obsahují komplexní účinné látky, které vyhovují zvláštnostem věku. Věkem se kromě jiného snižuje pružnost cév, což je v mnoha případech příčinou různých těžkostí, jako je například hučení v hlavě a uších, závratě, bolesti hlavy či impotence. Proto je pro organismus užitečné užívání přírodní látky na rozšíření periferních cév, jakou představuje Ginkgo biloba.

Ve věku nad 40 let se častěji vyskytují problémy se zrakem hlavně u těch lidí, kteří pracují při umělém osvětlení nebo na počítači. Proto je lutein užitečným potravním doplňkem pro střední generaci. S přibývajícím věkem je stále častější výskyt srdečně-cévních chorob a nádorů. Proto je nutná zvýšená péče o antioxidační ochranu, kterou cíleně a dobře doplňuje superoxid-dismutáza.

Pravidelné užívání multivitaminů je vhodné pro každého z nás bez ohledu na roční období. Zde je znovu třeba vyzdvihnout zvýšené potřeby starších lidí. I v období rekonvalescence, po překonání různých nemocí, je možné užíváním vyšších dávek vitaminů, než jaké jsou určeny k prevenci, dosáhnout rychlejší regenerace.

Upozornění!
Vzhledem k tomu, že většina komplexních přípravků obsahuje i celý B-komplex, je zbytečné užívat navíc vitaminy skupiny B, pokud to není odůvodněno nějakou chorobou nebo silným stresem.
Užívání několika multivitaminových přípravků současně je zbytečné.

Nemá žádné kontraindikace.

Zdroj: Nutritional Freedom Association 

Máme pro vás Senior Formula, který obsahuje kromě výše uvedených látek i mnoho dalších.

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Senior Formula: Vitamínový komplex pro seniory
Senior Formula: Vitamínový komplex pro seniory

Senior Formula je komplex multivitaminů vyvinutý zvláště pro osoby nad 50 let věku, který rovněž obsahuje minerály, stopové prvky, antioxidanty, bioflavonoidy a rostlinné extrakty, jako je jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), semena hroznů a kůra borovice. Kromě podpory imunitního systému nabízí náš přípravek cílenou pomoc k udržení odolnosti a zachování fyzické a mentální svěžesti.

Detail produktu

Komentáře