Dotaz

Ahoj Miluško,

reaguji na článek, kde zmiňuješ 4 dohody od J. Duška. Miluju Duška a jeho názory, na 4 dohody jsem byla a je to úžasné a trefné. Všechno co hlásá je krutá pravda, ale na druhou stranu, když přestanem při výchově dělat to co hlásá, tak nevím co vlastně dělat. Ano, určitě vím, že spoustu věcí ze školy jsem nikdy nepotřebovala atd.

Ale co mám říct dětem, že nemusí chodit do školy, že nemusí poslouchat učitele a dobré známky nejsou k ničemu?

Myslím, že učení něčeho co nebudeme možná potřebovat je aspoň jakýsi trenink. Kdybych totiž řekla dětem, že ve škole nemusí dávat pozor, tak tam budou zbytečně…

Měj se pěkně a děkuju za odpověď,

Marcela

Odpověď

Ahoj!

Ani nevíš, jak ti rozumím… vším tímhle jsem si prošla, neměla jsem se na koho obrátit, před deseti lety bylo vše mnohem zkostnatělejší a prosadit tyto představy, které dnes hlásá třeba Jarda Dušek, bylo téměř nemožné, ale zvládli jsme to a dnes vidíme, jaký výsledek to mělo.

Četla jsi článek 11 mylných představ o výchově dětí? Je tam možná pár vět, které ti pomohou.

V zásadě si musíš uvědomit, že jsi se svými dětmi tým, že bys s nimi měla komunikovat o všem, že by mezi vámi měla být otevřenost, že byste si měli vzájemně umět sdělit všechno. To je cíl, kam by ses se svými dětmi měla dostat, a začít by se mělo co nejdříve. Problém všech nesvárů a hádek a nepochopení mezi rodiči a dětmi je to, že se rodiče staví do jakýchsi polobohů, kteří ví vše nejlíp a musí dítěti radit. Tento postoj není sbližující, ale rozdělující. Je potřeba si uvědomit, že jste na stejné úrovni, že jste partneři, přátelé, kamarádi, že byste se měli učit na všem dohodnout, vzájemně si vyjít vstříc a jeden druhého pochopit.

Pokud je totiž takto nastavená komunikace a vztahy, pak můžeš svým dětem otevřeně říct, co si myslíš o škole, ale i to, že systém je nějak nastaven a některá pravidla se prostě zatím dodržovat musí, protože pokud by např. nechodily děti do školy, tebe zavřou do vězení. Důležité je, aby tvé děti věděly, co si myslíš o celém systému, aby znaly tvé názory na život. Otevřená komunikace vede k tomu, že mezi vámi nebudou žádné tlaky, kdy děti něco musí, protože si to máma vymyslela a trestem je k tomu donutila. Otevřená komunikace vede naopak k tomu, že tvé děti budou vědět, že i ty víš o nesmyslnosti učit se zpaměti letopočty nebo jiné blbosti, ale budou od tebe taky vědět, že kvůli něčemu je to třeba prostě dělat. Vyprávěj jim svůj život, svůj příběh, cos ty musela nesmyslného dělat a nebylo zbytí – kvůli systému. Tvé děti musí vědět, že ty stojíš za nimi, vždycky, i když udělají chybu, i když něco nezvládnou, prostě vždycky. Pak ti to budou svou otevřeností vracet.

Mé děti, když chodily do školy, tak jsme na rodičovských schůzkách řekli, že si nemyslíme, že je dobré, aby malé dítě dělalo 2 hodiny doma ještě úkoly, že je to horší vytížení než 8mi hodinová pracovní doba, a dítě má odpočívat a hrát si. A že prostě nebudeme své děti nutit dělat úkoly a rozhodně je nebudeme podepisovat a už vůbec ne kontrolovat. Pokud dítě udělá chybu v domácím úkolu, pokud si nedonese do školy něco z domova, nesplní nějakou povinnost, není to zodpovědnost rodičů, ale nedostatečná motivační schopnost učitele. Takže já jsem použila větu, že přece ona na to má diplom a měla by vědět, jak nejlépe děti zaujmout, motivovat, přivést k tomu, aby samo chtělo splnit úkol – i bez rodiče.

Bojuj se systémem ne prostřednictvím dětí, ale protlačuj změnu přes učitele, bojkot toho, co chtějí po tobě jako po rodiči. A s dětmi o tom mluv.

Na to, jak se stmelit s mužem a dětmi jako tým, je zaměřen nadstavbový modul Základů celostního zdraví – Jak mít zdravou rodinu. Doporučuji 🙂

S láskou Miluška

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Do našeho e-shopu

C 1000 s prodlouženým vstřebáváním - tělo si vezme v dobu, kdy ho potřebuje
C 1000 s prodlouženým vstřebáváním - tělo si vezme v dobu, kdy ho potřebuje

C 1000 Plus podporuje ochrannou aktivitu našeho imunitního systému za pomoci mega dávek vitaminu C s prodlouženým vstřebáváním a organických šípků, které zvyšují jeho účinky během kritického období, kdy to naše tělo nejvíce potřebuje. Kromě toho přispívá rovněž k normální tvorbě kolagenu, podporuje udržování zdravých cév, kostí, chrupavek, zubů, dásní a kůže.

Detail produktu

Komentáře