Krevní skupina AB – záhada – je stará méně než dva a půl tisíce let, je vzácná a biologicky komplexní.

Nezapadá pohodlně do žádné z ostatních kategorií. Dva antigeny činí tuto skupinu něčím podobnou krevní skupině A, něčím krevní skupině B, něčím připomíná spojení obou. Tato různorodost může být pozitivní nebo negativní v závislosti na okolnostech, proto pochopení stravy pro krevní skupinu AB vyžaduje, abyste si přečetli seznam potravin velmi pečlivě a seznámili se jak se stravou pro krevní skupinu A, tak pro krevní skupinu B, abyste lépe porozuměli údajům o vaší vlastní dietě. V podstatě lze říci, že většina potravin, které jsou nevhodné buď pro skupinu A nebo pro skupinu B, jsou pravděpodobně špatné také pro skupinu AB, přestože existují výjimky, jako například rajčata, které krevní skupina AB může jíst bez jakýchkoliv rozpoznatelných účinků. Potraviny podporující váhový přírůstek jsou červené maso, fazole, semínka, kukuřice, pohanka a pšenice. Potraviny podporující váhový úbytek jsou tofu, mořské produkty, mléčné produkty, zelená zelenina, mořské řasy a ananas.

Maso a drůbež
Skupina AB potřebuje určité množství bílkovin z masa, zejména z těch druhů, které jsou odkazem po krevní skupině B – jehněčí, skopové, králík, krůta. Lektin, který poškozuje krev a trávicí trakt u krevní skupiny B, má stejný účinek u skupiny AB, proto se vyhněte kuřatům. Nejezte maso uzené a konzervované.

Mořské produkty
Krevní skupina AB si může vybírat z velkého množství druhů mořských produktů, které jsou pro ni vynikajícím zdrojem bílkovin. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď obsahuje účinný lektin, který pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

Vejce a mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou pro skupinu AB prospěšné, zejména zakysané, obsahující jogurtovou kulturu, pokud ovšem nemáte problémy se zahleňováním organismu, pak musíte přívod mléčných potravin zastavit. Pro krevní skupinu AB jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin vejce.

Tuky a oleje
Krevní skupina AB by měla používat olivový olej raději než živočišné tuky a nasycené rostlinné oleje.

Ořechy a semínka
Ořechy a semínka představují smíšený obraz krevní skupina AB. Jezte je v malém množství a opatrně. Všechna semínka obsahují totiž lektiny, které u krevní skupiny AB potlačují inzulin. Na druhou stranu podobně jako u krevní skupiny A jsou pro vás vhodné arašídy, které jsou mohutným stimulátorem imunity.

Luštěniny
Luštěniny představují pro krevní skupinu AB další smíšenou záležitost. Například čočka je pro tuto krevní skupinu důležitou potravinou s protirakovinnými účinky, přestože krevní skupině B se nedoporučuje.

Cereálie
Doporučení pro krevní skupinu AB zahrnují rady jak pro krevní skupinu A, tak i B. Obecně lze říci, že vám obilná zrna prospívají, dokonce i pšenice, ale je třeba její množství omezit, protože vnitřní jádro pšeničného zrna je pro krevní skupinu AB příliš kyselinotvorné. Také lidé se zvýšenou hlenotvorbou by měli omezit konzumaci pšenice. Vhodnými cereáliemi jsou ovesná mouka, sójové lupínky, proso, škrob, rýže a sójové granule, nevhodnými pohanka a kukuřice.

Chléb a pečivo
Doporučení ohledně konzumace chleba a pečiva u krevní skupiny AB se podobají radám u cereálií a obilných zrn. Jsou to vcelku vhodné potraviny, ale jen pokud netrpíte nadměrnou tvorbou hlenu, pak se celozrnné pšenici vyhněte. Vhodný je chléb z naklíčené pšenice, ve kterém byl lepkový lektin zničen při procesu klíčení.

Obilí a těstoviny
Krevní skupině AB prospívá strava založená na rýži spíše než na těstovinách. Omezte příjem pohanky, kukuřice ve prospěch žita a ovsa.

Zelenina a houby
Čerstvá zelenina je důležitým zdrojem přírodních látek, které mají tonizující účinky v prevenci rakoviny a srdečních chorob – onemocnění, která postihují nejvíce krevní skupinu A a AB. Zeleninu byste měli jíst několikrát denně. Krevní skupina AB má široký výběr – téměř všechny druhy zeleniny, které jsou vhodné pro krevní skupinu A nebo B, jsou vhodné i pro vás. Lidé s krevní skupinou AB by měli zařadit tofu jako pravidelnou součást jídelníčku v kombinaci s malým množstvím masa a mléčných výrobků. Vyhnout se musíte čerstvé kukuřici a všem výrobkům z ní.

Ovoce
Krevní skupina AB zdědila převážně po krevní skupině A dobrou toleranci a preferenci určitých druhů ovoce. Upřednostňujte zásaditější druhy, jako je hroznové víno, blumy a bobuloviny. Neprospívá mango, naopak ananas je vynikající. Také byste se měli vyhnout pomerančům, oproti tomu citrony, grapefruit a kiwi jsou prospěšné. Banány je vhodné nahradit meruňkami, fíky a určitým druhem melounů.

Šťávy a tekutiny
Lidé s krevní skupinou AB by měli začít každý den sklenicí Horké vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu, aby se z organismu odstranil hlen, který se nahromadil během spánku. Následovat by měla sklenice naředěné grapefruitové šťávy.

Koření
Místo soli byste měli používat mořskou sůl a řasy. Obsah sodíku v nich je nízký, což je pro krevní skupinu AB vhodné. Miso, vyrobené ze sóji, je pro krevní skupinu AB velmi vhodné.

Chuťové přísady
Vzhledem k vysoké náchylnosti ke vzniku rakoviny žaludku se vyhněte všem nakládaným pochoutkám a kečupu.

Bylinné čaje
Krevní skupina AB by měla pít bylinné čaje, aby se posílil imunitní systém a podpořila se obranyschopnost proti kardiovaskulárním nemocem. Jsou to vojtěška, heřmánek, echinacea, hloh, kořen lékořice a zelený čaj.

Různé nápoje
Červené víno je pro krevní skupinu AB vhodné vzhledem ke svým pozitivním účinkům na kardiovaskulární systém – denně sklenice. Střídejte kávu a zelený čaj.

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.

Pokud nejste schopni striktně dodržovat stravu podle své krevní skupiny a chcete ale předejít zdravotním komplikacím z nesprávné stravy vyplývajícím, užívejte Vital AB, který obsahuje nejen všechny vitamíny a minerály, kolik jich denně vaše krevní skupina potřebuje, ale též výtažky z bylin, zeleniny a koření, které působí antiaglutinačně, tudíž léčivě 🙂

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Zdroj: Výživa a krevní skupiny, Dr.Peter J.D´Adamo

Komentáře