Krevní skupina B – kočovník – představuje jedinečnou vytříbenost na cestě evoluce, snahu spojit dohromady rozdílné lidi a kultury.

Obecně vzato, statná a ostražitá krevní skupina B je obvykle schopna odolávat většině závažných nemocí, častých v moderním životě, jako jsou srdeční nemoci a rakovina. Dokonce i když těmito chorobami onemocní, má větší pravděpodobnost, že je přežije. Protože je krevní skupina B něčím neobvyklým, organismus těchto lidí má větší sklon k exotickým onemocněním imunitního systému.

Pro krevní skupinu B je největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka. V reakcích na lepek obsažený v pšeničných klíčcích a celozrnných pšeničných výrobcích se podobá krevní skupině O – lektiny zpomalují metabolismus, zvláště ve spojení pšenice s kukuřicí, pohankou, čočkou nebo arašídy. Potraviny, které podporují váhový úbytek lidí krevní skupiny B je zelená zelenina, maso, vejce, nízkotučné mléčné výrobky játra.

Maso a drůbež
Ukázalo se, že u osob s krevní skupinou B existuje přímé spojení mezi stresem, autoimunitními chorobami a červeným masem. Jestliže se cítíte unavení nebo trpíte imunitní nedostatečností, měli byste jíst z červeného masa jehněčí, skopové nebo králíka několikrát týdně, raději než hovězí maso nebo krůtu. Pro krevní skupinu B je nutnost vyhnout se konzumaci kuřat. Kuřata totiž obsahují ve své svalovině lektin, který aglutinuje krvinky krevní skupiny B, napadá krevní řečiště a může vést ke vzniku mozkové mrtvice a imunitních poruch. Proto i když je kuře vaší milovanou potravinou, odvykněte si od něj a nahraďte ho třeba krůtou nebo bažantem.

Mořské produkty
Krevní skupině B prospívají mořské produkty, zejména hlubokooceánské ryby, jako je treska a losos, také bílé ryby jako platýs, halibut a mořský jazyk. Vyhnout se však musíte korýšům a měkkýšům – obsahují totiž pro vás zničující lektin.

Vejce a mléčné výrobky
Krevní skupina B je jedinou z krevních skupin, která může plně vychutnat různé druhy mléčných výrobků. Naopak sojové potraviny nemají na zdraví krevní skupiny B žádné zvláštní příznivé účinky, v žádném případě nenahrazovat mléčné výrobky sojovými, snad pouze dočasně při zahlenění organismu. Mimochodem, vejce také neobsahují lektin.

Tuky a oleje
Zařaďte do svého jídelníčku olivový olej, abyste podpořili trávení a vylučování. Používejte nejméně jednu polévkovou lžíci každý druhý den. Vyhněte se sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji, které obsahují lektiny.

Ořechy a semínka
Většina ořechů a semínek není pro krevní skupinu B vhodná, protože obsahují lektiny.

Luštěniny
Lidé s krevní skupinou B mohou jíst jen některé druhy luštěnin, protože mnohé (čočka, strakaté fazole) obsahují lektiny.

Cereálie
Krevní skupina B by se měla vyhnout konzumaci pšenice a žita – obsahují lektin. Základem je rovnováha, jíst širokou škálu obilných zrn a cereálií. Vynikající je pro vás oves a rýže, také pšenice špalda.

Chléb a pečivo
Doporučení jsou zde obdobná jako u cereálií. Vyhněte se pšenici, kukuřici, pohance a žitu. Zkuste chléb z naklíčených zrn, které dostanete v obchodech zdravé výživy. Přestože se jedná o chléb z naklíčené pšenice, problematické jádro je zničeno při procesu klíčení, a proto je chléb mimořádně zdravý.

Obilí a těstoviny
Vhodné druhy obilných zrn a těstovin se zcela shodují s doporučenými cereáliemi a druhy chleba a pečiva. Jezte však těstoviny a rýži střídmě, nepotřebujete totiž velké množství živin, které jsou v nich obsažené, pokud jíte maso, mořské produkty a doporučené mléčné výrobky.

Zelenina a houby
V zelenině vhodné pro krevní skupinu B je množství velmi kvalitních živin, proto plně využijte možnosti konzumovat 3 až 5 porcí denně. Z velké části je pro vás říše zeleniny vaším královstvím. Na rozdíl od ostatních krevních skupin můžete klidně jíst brambory, zelí a houby. Vyřadit však zcela musíte rajčata, obsahují totiž lektiny, které shlukují krvinky všech krevních skupin, obzvláště pak krevní skupiny A a B, dochází k silným reakcím, obvykle ve formě podráždění žaludeční sliznice. Kukuřice není vhodná pro svůj obsah lektinů, olivy z důvodu plísní.

Ovoce
Na výběr má krevní skupina B širokou škálu ovoce, mívá totiž velmi vyrovnaný trávicí systém, se zdravou úrovní zásaditých a kyselých složek, proto může jíst některé ovoce, které je pro ostatní krevní skupiny příliš kyselé.

Šťávy a tekutiny
Většina ovocných a zeleninových šťáv je pro krevní skupinu B vhodná.

Koření
Krevní skupině B nejlépe prospívá koření s prohřívacími účinky, jako je zázvor, křen, kari a kajenský pepř. Výjimkou je bílý a černý pepř, které obsahují nežádoucí lektiny. Vyhněte se konzumaci sladidel z ječného sladu, kukuřičného sirupu, kukuřičného škrobu a skořice. Můžete bílý i hnědý cukr, med a melasu, dokonce čokoládu, ovšem vše jen ve velmi malém množství.

Chuťové přísady
Žádné chuťové přísady nejsou pro tuto krevní skupinu přímo prospěšné, kečup je dokonce škodlivý, obsahuje lektiny.

Bylinné čaje
Lidé s krevní skupinou B nesklízejí žádný ohromující prospěch z většiny bylinných čajů a jen několik je pro ně škodlivých. Krevní skupina B zůstává ve vyváženém stavu při rozumné konzumaci čajů – zázvor k zahřátí, máta peprná k uklidnění trávicího traktu, ženšen na posílení nervového systému, lékořice, která pomáhá snižovat náchylnost k autoimunitním chorobám.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu B je nejvhodnější, když omezí konzumaci nápojů na bylinný a zelený čaj, vodu a šťávy. Snažte se vyřadit kávu a černý čaj.

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.

Pokud nejste schopni striktně dodržovat stravu podle své krevní skupiny a chcete ale předejít zdravotním komplikacím z nesprávné stravy vyplývajícím, užívejte Vital B, který obsahuje nejen všechny vitamíny a minerály, kolik jich denně vaše krevní skupina potřebuje, ale též výtažky z bylin, zeleniny a koření, které působí antiaglutinačně, tudíž léčivě 🙂

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Zdroj: Výživa a krevní skupiny, Dr.Peter J.D´Adamo

Komentáře