Lidem s krevní skupinou O – lovcům – prospívá intenzivní fyzické cvičení a živočišné bílkoviny.

Krevní skupina O byl lovec a tedy konzument masa (neznehodnoceného nevybíravým používáním hormonů a antibiotik, ale v dnešní době vypěstovaného v organickém zemědělství a od zvířat s volným výběhem, libového, bez chemických látek). Nevhodné potraviny pro něj jsou mléčné výrobky a obilí. Lidé s krevní skupinou O mají predispozice k poruchám štítné žlázy, k poruchám funkce slinivky, mají pomalý metabolismus, nižší hladinu některých faktrorů krevní srážlivosti, což může být příčinou poruch srážlivosti krve (nedostatek vitaminu K) a sklon k artritidě.

Při omezení konzumace obilí, chleba, luštěnin a fazolí dochází téměř okamžitě k váhovému úbytku. Hlavním faktorem váhového přírůstku je lepek, který je obsažen v pšeničných klíčcích a celozrnných výrobcích. Podobně, jen o něco méně, působí kukuřice. Zcela nevhodné potraviny jsou tedy pšeničný lepek v jakékoliv formě, kukuřice, fazole, čočka, zelí, růžičková kapusta, květák a hořčice. Naopak potraviny velmi vhodné, které dokonce podporují váhový úbytek jsou mořské řasy, mořské produkty, sůl s jódem, játra, červené maso, kapusta, špenát a brokolice.

Maso a drůbež
Jezte libové hovězí, jehněčí, krůtí, kuřecí nebo rybí maso tak často, jak chcete. Ovšem pozor na velké porce! Maximálně 170 g k jednomu jídlu.

Mořské produkty
Ty by se měly stát hlavní složkou stravy. Obzvláště ryby chladných moří bohaté na tuky, jako je treska, sleď a makrela. Konzumace mořských produktů je také vynikajícím zdrojem jódu, který reguluje funkci štítné žlázy, kterou mají lidé s krevní skupinou O obvykle rozkolísanou.

Mléčné výrobky a vejce
Mléčné výrobky a vejce nejsou vůbec prospěšné, je možné sníst 4 – 5 vajec týdně a velmi malé množství mléčných výrobků, snažit se vyřadit úplně. Bílkoviny získáte z mléka sojového, sojového sýra nebo tofu, možný je kozí sýr nebo mozzarella. Je nutno doplňovat vápník, obzvlášť ženy, ale pozor! Musí být v tzv. chelátové formě, aby byl organismem vstřebatelný.

Oleje a tuky
Krevní skupina O reaguje na konzumaci olejů příznivě, nejvhodnější je olej olivový a olej z lněného semínka.

Ořechy a semínka
Dýňová semínka a vlašské ořechy jsou dobrý zdroj doplňkových rostlinných bílkovin, ovšem některé ořechy a semínka jsou zakázaná pro vysoký podíl tuků – para, kešu, arašídy, pistácie a mák.

Luštěniny
Lidé s krevní skupinou O nedokáží zvlášť dobře zpracovat a využít fazole, jezte je tedy s mírou jako příležitostný vedlejší chod. Naprosto se vyhněte čočce.

Cereálie
Krevní skupina O nesnáší celozrnné pšeničné výrobky, obsahující lektiny, které jsou hlavním viníkem váhového přírůstku u krevní skupiny O.

Chléb a pečivo
Chléb a pečivo mohou být obvykle pro lidi s krevní skupinou O zdrojem potíží, protože většina z nich obsahuje nějaký druh pšenice. Dokonce i chléb neobsahující pšenici může být problematický, protože lidé krevní skupiny O nejsou geneticky přizpůsobeni na konzumaci výrobků z obilných zrn. Výjimku tvoří chléb z naklíčených zrn, který je obvykle k dostání v chladících pultech obchodů se zdravou výživou, ve kterém jsou lepkové lektiny zničeny při procesu klíčení.

Obilí a těstoviny
Neexistuje obilí nebo těstoviny, které by mohly být klasifikovány jako vysoce prospěšné pro krevní skupinu O. V omezené míře je možné konzumovat těstoviny z pohanky nebo rýžové mouky.

Zelenina a houby
I když existuje obrovský počet druhů vhodné zeleniny pro krevní skupinu O, nelze jíst jednoduše všechnu zeleninu. Zelí, růžičková kapusta, květák a listová hořčice mohou potlačovat funkci štítné žlázy. Houby mohou spustit alergickou reakci. Lilkovitá zelenina, např. brambor, způsobuje krevní skupině O artritidu, kukuřičné lektiny narušují tvorbu inzulinu. Naopak velmi vhodná je listová zelenina bohatá na vitamin K, jako je kapusta, římský salát, brokolice a špenát. Rajčata jsou vhodná, ovšem pozor na plísně.

Ovoce
Strava pro krevní skupinu O obsahuje mnoho vynikajících druhů ovoce. Mohou být výbornou náhradou za chléb. Prospěšné jsou blumy, švestky a fíky, a to proto, že většina tmavočervených, modrých a červenofialových plodů vyvolává v trávicím traktu spíše alkalickou než kyselou reakci, a protože trávicí trakt lidí s krevní skupinou O je nadměrně kyselý, potřebuje dostatek zásaditých látek k získání rovnováhy. Proto byste měli vypustit pomeranče, mandarinky a jahody, grapefruit, ostružiny (obsahují lektin) a kokosové ořechy a výrobky, které je obsahují.

Šťávy a tekutiny
Pro krevní skupinu O jsou vhodnější zeleninové šťávy než ovocné, protože jsou alkalické. Když už pijete ovocné šťávy, vybírejte si druhy s nízkým obsahem cukru, tj. jablečné šťávě a jablečnému moštu.

Koření
Výběr koření může skutečně zlepšit váš trávicí a imunitní systém. Například koření na bázi řas je pro krevní skupinu O velmi vhodné, protože je bohatým zdrojem jódu. Sladké výrobky, jako med a cukr, vám neškodí, stejně jako čokoláda, přesto všechny tyto potraviny musí být přísně omezeny na příležitostné užití jako pochoutka.

Chuťové přísady
Pro krevní skupinu O nejsou žádné chuťové přísady vysoce prospěšné. Jestliže musíte k jídlu používat hořčici, majonézu nebo salátové dresinky, dělejte to s mírou a dávejte přednost nízkotučným druhům s nízkým obsahem cukru. Přestože krevní skupina O může příležitostně jíst rajčata, vyhněte se kečupu, který obsahuje ocet. Všechny nakládané potraviny jsou pro krevní skupinu O nestravitelné.

Bylinné čaje
Doporučení týkající se bylinných čajů vycházejí z poznatků o tom, co činí člověka s krevní skupinou O nemocným. Bylinné čaje považujte za prostředek, jak bojovat proti vaší přirozené slabosti. U krevní skupiny O je nutno klást hlavní důraz na uklidnění trávicího a imunitního systému. Máta peprná, petržel a šípky mají příznivé účinky.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu O lze nalézt jen velmi málo přijatelných nápojů. Omezeni jste skutečně na neškodné minerální vody, sodovky a čaj. Vyloženě škodlivá je káva, protože zvyšuje množství žaludečních kyselin.

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.

Pokud nejste schopni striktně dodržovat stravu podle své krevní skupiny a chcete ale předejít zdravotním komplikacím z nesprávné stravy vyplývajícím, užívejte Vital 0, který obsahuje nejen všechny vitamíny a minerály, kolik jich denně vaše krevní skupina potřebuje, ale též výtažky z bylin, zeleniny a koření, které působí antiaglutinačně, tudíž léčivě 🙂

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Zdroj: Výživa a krevní skupiny, Dr.Peter J.D´Adamo

Komentáře