Když jsme byli malí, museli jsme poslouchat velké. Jinak byl výprask.

Když jsme byli větší, museli jsme opakovat názory jiných a ve škole i práci kývat podle předepsaných osnov. Jinak byl opět sekec mazec.

Kdykoli jsme chtěli zapadnout do kolektivu, museli jsme se zavděčit většině. Jinak jsme zůstali sami proti davu.

Mnozí z nás se stali závislými na jiných. Kopiemi bez vlastní individuality. Nedivme se, že se bojíme osamostatnit, vyniknout, zkusit něco nového jen proto, že by to ostatní mohli zpochybnit.

Probůh, hlavně co si o nás jiní pomyslí?

Jak se přestat zmenšovat? Jak se stát imunním vůči posměchu a nepřejícnosti? Jak se zbavit té hrozné úzkosti v srdci, kdykoli čekáte na něčí rozhodnutí o Vás?

Já se ptám:

Proč by Vás vůbec měl někdo soudit?

Alfons Mucha chtěl odmalička pomáhat. Proto šel na kněze. Ale na Slovanském gymnáziu v Brně ho vyvedli z omylu tím, že duchovní má být především vzdělaný, zatímco Alfons měl spíše otevřené srdce než otevřený mozek. Ve druhém i třetím ročníku propadl, nakonec ho vyhodili. Otec mu sehnal místo zapisovatele u soudu, kde si Alfons z nudy maloval zdobné iniciály a také občanské údaje pytláků a lapků nepsal, ale kreslil. Stal se nejslavnějším malířem divadelních plakátů a od 50 do 68 let stál až 10 hodin denně na 6metrovém lešení, aby namaloval Slovanskou epopej. Přátelé se mu vysmáli, otec o něm řekl, že ho jednou snědí vši. „Zpočátku jsem se trápil nad tím, co si ostatní o mé práci myslí, zda malba je dobrá, či ne. Pak jsem si uvědomil, kolik času a síly ztrácím svou slabostí, a přestal jsem na některé otázky hledat odpovědi. Naučil jsem se o názory jiných nezajímat, NEVĚDĚT o nich.“

„Jako malý jsem byl pro ostatní pitomec. Udělal bych všechno, abych získal jejich přízeň. Pak jsem ale zjistil úsměvnou pravdu. Zatímco já jsem se po nocích trápil, jim jsem byl ukradený. Řešili mě jen tehdy, když mě viděli. Byl to kompletní výplod mé fantazie. Iluzí vznikly veškeré vnitřní obavy a nejistoty. Odsoudil jsem de facto sám sebe. Oni mi ublížili jedním slovem a už to hodili za hlavu. Ve mně ten problém zůstal,“ vzpomíná Richard Branson, dnes šestý nejbohatší Brit, v dětství dyslektik se špatnou pamětí a slabým vyjádřováním: „Měli bychom se méně starat o to, co si o nás jiní myslí, vzhledem k tomu, jak řídce se námi v reálu zabývají.“

Vědci zjistili, že většina lidí kritizuje/chválí v závislosti na své okamžité náladě – s předmětem, který se rozhodnou hodnotit, nemívá názor nic společného. Kdo má náladu pod psa, odepíše cokoli. Kdo je v pohodě, je benevolentnější a považuje každý nápad za dobrý. Více než na Vás tedy záleží na člověku, který Vás hodnotí.

Někteří lidé si dokonce určité události podvědomě spojují s minulostí, averze bývá výsledkem pouhého „dojmu“. Kolikrát už k odsouzení člověka stačil první pohled, jeho oděv, jedno slovo nebo jen výraz v tváři? „Lidé si mohou myslet, cokoli chtějí. Neovlivníte, jaká slova zvolí. Jak si skutečnost vyloží. Jaké záminky pro své věty mají. Kdykoli jsem činil velká rozhodnutí, dal jsem na sebe. Jiní lidé za mě neručí. Proto úspěch i neštěstí je každého osobní věcí,“ uvedl John D. Rockefeller.

Co by z nich asi bylo, kdyby se přizpůsobovali svému okolí?

Marii Curie-Sklodowskou chtěli mít u plotny. Tam je prý jediné místo pro ženu! Ona se vzepřela a získala dvě Nobelovy ceny – za fyziku a chemii. Také se zabývala magnetismem, radioaktivitou a rentgenovými paprsky, izolovala radium a polonium.

Z Rembrandta Harmenszoona van Rijna chtěli mít rodiče pastora. Pak obchodníka. Uvrtali ho jen do vetešnictví, a to proto, že pozdějšího velkého malíře fascinovalo stáří a chodil do starobinců údajně na výkup zboží, ale ve skutečnosti malovat lidi. Šerosvit a figurální malbu zvládl jako málokterý tvůrce nizozemského zlatého věku.

Opravdu jste nevyléčitelnými narkomany z hlediska potřeby cítit uznání?

Nebo unesete výtku „Změnil(a) ses! Takhle kamarádi nebudeme…“?

Změnit se není špatné.

Znamená to, že jste přijali rozhodnutí.

Že jste kormidelníky vlastního života.

Že jste ochotni dělat chyby a růst tak rychle, jak se z nich budete poučovat.

Že se nebojíte stát za svým.

Že jste se rozhodli ŽÍT, ne jen EXISTOVAT.

Zdroj: firstclass

Jak začít vnímat druhé lidi jen jako své trenéry a najít skutečnou lásku sám k sobě v

SOUŽÍT JE LÁSKA

vaše empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Noni liquid: Komplexní produkt z přírody
Noni liquid: Komplexní produkt z přírody

Morinda citrifolia (která se v polynéských jazycích nazývá noni) je exotické zvláštní ovoce, které obsahuje několik životně důležitých látek. Polinesian Noni a Organic Noni jsou komplexní přípravky navržené k podpoře vašeho zdraví, bohaté na vitaminy, aminokyseliny a minerály. Podporují zdravou činnost buněk a jejich normální dělení; kromě toho snižují zánětlivé procesy v těle. Přispívají k detoxikační funkci jater a mají rovněž antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Plody Organic Noni pocházejí z kontrolované ekologické farmy a jsou ochuceny malinami z organické farmy. Zatímco původ Polinesian Noni je v nezkažené přírodě, zdrojem plodů v Organic Noni jsou farmy s biocertifikátem.

Detail produktu

Komentáře