Tolik toužíme být těmi nejskvělejšími rodiči na světě! A přesto děláme tolik chyb při jejich výchově.

Chci vám říct:

– že je třeba se nepeskovat a být k sobě shovívavý, protože všichni děláme chyby.

– že vaše chyby jsou důvodem, proč si vás vaše děti vybraly, protože je potřebují k základu své životní školy

– ale pokud můžeme, snažme se své děti podpořit a ne srážet

Máme pro vás ebook Umíme milovat své děti?

Naučit se dětem dát 3 věci, které od nás potřebují, je v praxi dost obtížné, ale ostatně – nic, co má sakra smysl, nejde mávnutím kouzelného proutku.

Výsledek, kdy jste se svými dětmi těmi nejbližšími přáteli, za snahu stojí!

A teď kousek z knížky Karpa Harveye: Nejšťastnější batole v okolí:


Všichni slýcháme mluvit o dětech s přívlastky.

Protivný. Tvrdohlavý. Ukňouraný. Divoký. Rozmazlený. Vybíravý.

Vždycky jsem překvapen, když slyším rodiče mluvit s dětmi tak, jak by oni sami nikdy nedovolili někomu jinému s nimi mluvit. I  když v těch slovech plných kritiky může samozřejmě být zrnko pravdy, tyto negativní nálepky jsou zraňující – a děsivé. Říkáte-li svému dítěti, že je “hrozné”, zaměřujete svou (ale i jeho) pozornost jen na jeho špatné chování. Tím pádem si pětkrát všimnete jeho pochybení (podle svého očekávání) a přehlédnete, že patnáctkrát udělalo něco správně.

Hm, myslíte si, ale když Martin opravdu dělá špatné věci. Není správnější označovat věci pravým jménem, aby viděl, co se má a co se nesmí? Ne, není!

Velmi záleží na tom, co říkáte. Někteří lidé celý život čekají, až je jejich rodiče jednou pochválí. Váš malý neandrtálec s vámi možná bojuje, ale jste to vy, ke komu se utká, když ho něco bolí nebo je vyděšený. Jste král (či královna) vašeho domova a jeho srdce.

Vaše laskavá slova ho mohou povzbudit, ale vaše kritičnost mu ublíží.

Zraňující posudky, kterých se nám v dětství dostalo, vězí v naší hlavě – často po celý život. Naštěstí si vzpomínáme i na komentáře laskavé. Proto velmi pečlivě volte slova, která chcete, aby si vaše dítě zapamatovalo jako definici sebe sama.

Všichni procházíme v životě změnami a těžkostmi, a ti z nás, kdo věří v sebe, projdou těmito zkouškami mnohem úspěšněji. Použijte sílu svých slov k tomu, abyste své dítě podpořili. Je to jeden z nejlepších darů, které mu můžete dát.

Kromě toho, že jsou nelaskavé, jsou negativní nálepky také nepřesné!

Když řeknete: “Jsi líný.” je jasné, že to v některé dny neplatí. Řeknete-li: “Jsi protivný,” je pravděpodobné, že o něco později bude zase milý.

Nejlepší způsob jak dát batoleti najevo, že nejste spokojeni s jeho chováním, je říci mu, co udělalo špatně a jak se proto cítíte:

“Rozbil jsi můj oblíbený rámeček na obrázky a teď jsem smutná, smutná, smutná.”

Toto vám pomůže říci mu, co provedl, aniž byste museli použít zraňující, nespravedlivé a nepřesné nálepky.

Myslete také na to, že existuje i pozitivní stránka všeho toho takzvaně “negativního” chování, která se může stát v určitém stupni vývoje vašeho dítěte jeho předností. Díky plachosti a opatrnosti se může dospívající dítě mít na pozoru před nechráněným sexem. Jeho tvrdohlavost mu může pomoci odolat svádění k experimentům s drogami. “Ukňouraný” mládenec nedovolí, aby ho druzí využívali.

Nahraďte nálepky, které vaše děti zraňují, těmi povzbuzujícími:

  • všetečný – zvídavý
  • vybíravý – ví, co chce
  • drzý – odvážný
  • ukňouraný – povídá si pro sebe
  • bojácný – opatrný
  • divoký – energický
  • tvrdohlavý – houževnatý
  • vzdorný – kurážný
  • loudavý – přemýšlivý a rozvážný

Tak mě napadá, že díky nálepkám jsme si každý našel svou škatulku – četli jste článek Máš svou škatulku?

A hlavně – ačkoliv vám rodiče dávali jakékoliv nálepky, dnes jste dospělí a je vaše rozhodnutí, zda si nálepku necháte nebo strhnete a budete žít život podle sebe. Protože rodiče vždycky všechno dělali jen pro vaše dobro, i když to bylo to největší zlo, které podle vás je možné…

Učíme vás vzít život do svých rukou na AKADEMII CELOSTNÍHO ZDRAVÍ!

Pokud nevíte, kde začít, ptejte se v poradně zdarma, s láskou vás na cestu k sobě pošleme.

Vaše Empatia

Kam dál?

Komentáře