Všeobecně si ji nepředstavujeme s příjemným pocitem!

Jako „civilizovaní“ lidé příliš ochotně o procesech, které probíhají v břišní dutině a ve střevech, nemluvíme. Myslíme si, že to, co se děje na záchodě, je výlučně naše záležitost a je to stejné, i když jej opustíme. No, dokud je vše v pořádku, je to opravdu tak.

Ale měli bychom si zapamatovat, kde tento proces začíná a jak probíhá.

To, co je normální a každodenní záležitostí pro dospělé, sledují maminky úzkostlivě u novorozenců. Je jejich stolice normální, mají ji pravidelně každý den? Pokud dojde k nemocniční péči nebo ve stavech po operacích, je to, jestli začalo normální trávení nebo ne, také důležité. Matka je šťastná, pokud je kakání jejího dítěte v pořádku. Také mnohé osoby v důchodu by byly šťastné!!!

Naše střevní flóra a její zdraví získává v každodenním životě stále větší a větší význam, i když jen málo lidí ví, že 70-80% našeho imunitního systému se nachází ve střevním traktu.

Tak se náš střevní systém podílí nejen na trávení a vylučování, ale také na činnosti imunitního systému.

Ukaž mi svou střevní flóru a já ti řeknu, kdo jsi!

V několika evropských jazycích se celek bakterií a mikroorganismů vyjadřuje kombinací slov, ve které je zahrnuto slovo FLÓRA a není to náhodou. Slovo flóra odkazuje z botanického hlediska na vegetaci v dané oblasti nebo době. Samotné slovo pochází od jména bohyně Flóra, která byla v římské mytologii bohyní květin a jara.

Střevní systém je také daná a dobře určená oblast.

U dospělé osoby je celkový povrch trávicího traktu přibližně 400 metrů čtverečných (což je přinejmenším plocha čtyř poměrně velkých bytů!) a jeho délka se odhaduje na 8-9 metrů.

Ve střevní flóře se nachází 400-500 druhů, jejich hmotnost může dosáhnout až 1,5 kg.

Část těchto druhů je v našem těle přítomna trvale, zatímco další tudy jen „procházejí.“

Vývoj střevní flóry začíná hned po narození při kojení. V optimálně fungujícím těle zabraňují  „prospěšné bakterie a plísně“ (tzv. probiotika, např. Lactobacillus acidophilus) osídlování a množení „špatných bakterií” (např. Salmonella, Clostridium, určité druhy E.coli). Podporují činnost imunitního systému, vstřebávání minerálů a metabolické procesy. Zabraňují množení plísní a virů. Produkují důležité živiny  a kromě toho syntetizují vitaminy v těle a přitom rozkládají cholesterol.

Poškozená střevní flóra

Střevní flóra, která je při narození sterilní a pak se vlivem mateřského mléka vyvíjí, je postupem času vystavena útokům.

Lidé, kteří vedou „moderní způsob“ života – kouří, konzumují alkohol, mají život plný stresu, si neuvědomují, k čemu jejich nezdravý život dlouhodobě povede. Rovnováha střevní flóry může být v závislosti na špatném způsobu života a chorobách snadno narušena a její činnost se může stát nedostatečnou.

Mezi časté obtíže může patřit zácpa, změna návyků souvisejících s vyprazdňováním, bolesti břicha, nadýmání a tyto příznaky mohou vést k chronickému onemocnění střev, které ještě zvyšuje zranitelnost našeho imunitního systému. A oslabení imunitního systému může vyústit v další choroby.

Zdravý způsob života

To, co má dnes velkou hodnotu, není jen „zdraví střevní flóry“. Výraz „Zdravý způsob života“ se stal také běžný. Jeho význam je stále neoddiskutovatelný. Pravidelné cvičení a pravidelný jídelníček bohatý na zeleninu a ovoce, vynechání tmavého masa a rafinovaných polysacharidů (cukr, mouka atd.) a odpovídající příjem tekutin může rovněž přispívat k našemu dobrému zdraví.

Kromě zdravého životního stylu můžete také hodně udělat tím, že budete užívat doplňky výživy s obsahem probiotik a  prebiotik a pomůžete tak množení zdravé střevní flóry. Pro to, aby všechny tyto procesy byly v pořádku, můžete také mnoho udělat v té nejmenší místnosti v domě.

Faktory, které ohrožují rovnováhu střevní flóry:

✔️ Antibiotika, která mohou narušit rovnováhu bakterií a plísní

✔️ Nesprávná jednostranná dieta, např. příjem nadbytku bílkovin, masa, tuků nebo rafinovaných polysacharidů, málo vlákniny v jídelníčku

✔️ Určité očistné a džusové diety, kolonhydroterapie vykonaná bez lékařského dohledu a porady

✔️ Konzervanty přijaté s jídlem, jiné umělé látky

✔️ Antacida a léky, které snižují tvorbu žaludečních kyselin

✔️ Hormonální léky a antikoncepce

✔️ Nesteroidní protizánětlivé léky

✔️ Trvalé problémy s vylučováním (zácpa, průjem)

✔️ Stav a infekce, které doprovázejí průjem

✔️ Nadměrný příjem alkoholu

✔️ Kouření

✔️ Nedostatečný příjem tekutin

✔️ Stres, obtíže se spánkem, poruchy spánku

✔️ Nedostatek vitaminů a minerálů

Je třeba jednou za čas svou střevní flóru obnovit a posílit probiotiky. Probio Balance obsahuje i prebiotika, tj. živiny pro mikroflóru, je v podobě kousacích bonbónů s příjemnou ovocnou příchutí, takže skvělá forma i pro naše děti.

Dále je možné použít i AC-Zymes, AC-Zymes Plus, Acidophilus with psyllium.

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

s láskou vaše Empatia

A podívejte se na program na webu ODPUSTIT JE LÁSKA.

Kam dál?

Do našeho e-shopu

ProbioBalance: Probiotika v ideální formě pro děti
ProbioBalance: Probiotika v ideální formě pro děti

Probio Balance jsou žvýkací tablety s příjemnou chutí, které budou s radostí užívat všechny děti i dospělí. Každá tableta obsahuje čtyři miliardy organismů. Tři obsažené bakteriální kmeny tvoří část zdravé střevní flóry. Přispívají k ochraně imunity, poklesu alergií, pravidelnému pohybu střev, vyloučení průjmových infekcí a ke znovuobnovení poškozené střevní flóry. Prebiotika (frukto-oligosacharidy) přidané do tablety napomáhají osídlení a růstu prospěšných baktérií.

Detail produktu

Komentáře