Snad nejvelkolepější výtvory, které vůbec existují, jsou vitamin E a sněhová vločka.

Obsahuje-li naše strava málo vitamínu E, tuk v našem těle zežlukne, vznikají typické stařecké skvrny. Vitamín E předchází poruchám prokrvení, zabraňuje srážení krve a tvorbě krevních sraženi.

Vitamin E je rozpustný pouze v tucích,

proto je třeba ho užívat ihned po jídle, které obsahovalo tuk. Vitamin E obsahují za studena lisované oleje, lžíce takového oleje nás osvěží více než káva. Pocit mravenčení, bezvládnosti a píchání v kůži je dokladem hraničního nedostatku vitaminu E. V obraně proti volným radikálům úzce spolupracuje s velmi vzácným stopovým prvkem selenem, dohromady tvoří superzbraň proti volným radikálům (rakovinotvorným látkám).

Vitamín E zabraňuje

tvoření křečových žil, zánětu žil, srdečním a mozkovým mrtvicím. Velice dobře hojí pooperační rány, spáleniny, sluneční spáleniny a úpaly, zánět ledvin. Zabraňuje vzniku rakoviny, ulevuje při astmatu, léčí akné a vyrážky. Pomáhá při léčbě bércových vředů, podporuje činnost svalů a nervů, zvyšuje odolnost proti infekcím hlavně u starších osob, zlepšuje nervovou soustavu, krevní oběh, má výborný vliv na léčbu Parkinsonovy choroby. Omlazuje kůži, vlasy, zlepšuje sexuální výkonnost.

U žen má velký význam při léčbě neplodnosti

a zabraňuje opakovaným potratům. V době těhotenství je nutný vyšší příjem vitamínu E pro zdravý vývoj plodu. Pomáhá při léčbě různých ženských nemocí, déle zachovává ženské funkce.

Nedostatek vitamínu E

se projevuje zvýšenou pigmentací, způsobuje kýlu, míhavé oči a poruchy zraku, kornatění cév, revmatismus, nervovou dráždivost, svalovou atrofii, dystrofii, klesá výkonnost, rány se špatně hojí, kůže je ochablá a suchá, vlasy se více mastí, zvětšuje se prostata. Nedostatek u těhotných žen způsobuje různé poruchy a může být příčinou potratu, těžkého porodu nebo poškození mozku dítěte.
Nedostatek u dětí způsobuje krátkozrakost, oslepnutí předčasně narozených, chudokrevnost (lze zabránit, když si matka vezme 600 mg vitaminu E před porodem!), nedostatečnou produkci hormonů a v důsledku toho nedostatečné rozvinutí pohlavních orgánů.

Vitamín E nemá žádné toxické účinky.

Doporučená denní dávka:

není pro všechny jedince stejná, někdo potřebuje až čtyřikrát vyšší dávku. Potřeba se zvyšuje při stresu, rychlém růstu, v době menopausy a při užívání sexuálních hormonů. Také ve středním a starším věku stoupá potřeba vitamínu E. Dávky vyšší než 160 mg denně by se měly užívat jen krátkodobě, přičemž osoby s příliš vysokým krevním tlakem a problémy se srdcem potřebují dávky 150 mg, je třeba však postupně dávky zvyšovat, tělo si musí na vysoké dávky zvykat. Preventivní dávka je 20 mg denně. (užívat vždy po jídle, obsahujícím tuk)

Nabízíme vitamín E z pšeničných klíčků – Vitamín E (100 mg v 1tbl.) 

Prakticky jediným zdrojem vitaminu E jsou ořechy, čerstvé pšeničné klíčky, za studena lisované oleje z rostlin, celozrnné obilné výrobky, semena a jádra semen, zelená listová zelenina, vaječný žloutek, luštěniny.

Vitamin E symbolizuje:

Mé partnerství s lidmi, zvířaty i rostlinami je v rovnováze a naplněno láskou.

Nedostatek:

Měj rád všechny kolem takové, jací jsou, neboť nikdy nebudou takoví, jaké bys je chtěl mít, rozdávej lásku, uč svobodě.

Vše o vitamínu E se dozvíte tady.

 

Kam dál?

Komentáře