Před šedesáti lety by tahle rada vyvolala přinejmenším úsměv pokud ne opovržení.

Stejně, jako se babička snaží vnučce, která úporně kašle, natřít hrudník husím sádlem a udělat jí suchý zábal. Mám v živé paměti zdvižený prst paní učitelky v druhé třídě ZŠ, jak nás varovala před hloupostí, zaostalostí a pověrami, a jako odstrašující příklad popisovala, jak lidé léčily rány pavučinami.

Vzpomněl jsem si na to před lety, když jsem poprvé četl o tom, že indiáni v pralesech v povodí Amazonky dávají na poraněné končetiny jakési zábaly s plátky čerstvého ananasu.

Velkému ohlasu se těšlo před lety prognostické vyjádření americké Ligy proti rakovině, že se ukazuje velmi nadějně podrůrná léčba rakoviny enzymy. Jak to? Vždyť přece člověk potřebuje enzymy na to, aby mu s chutí snědená klobása nezůstala jako těžký kámen v žaludku! Aby všechno to, co často v přehnaném množtví zkonzumujeme jsme i strávili.

Doslova raketový rozvoj biochemie nám ukázal doposud skrytý svět enzymů.

Máme jich v našem organismu tisíce a tisíce. Myslíte si, že dokážeme pochopit všechny varianty jejich možného spolupůsobení?

Zajímavá je studie o přínosu enzymoterapie při popáleninách, ve které bylo sledováno 700 profesionálních hasičů. Při úrazech se už i u nás stále častěji doporučuje jako podpůrná léčba enzymoterapie, nemluvě u různých forem zhoubných procesů v organismu. Ale v každé zemi, kde nejvíc lidí umírá na následky srdečně cévních onemocnění stejně jako u nás, musí vyvolat pozornost zpráva o výsledku sledování nemocných, kteří překonali srdeční ifnrakt a v rámci doléčení dostali i slušnou dávku enzymů, aby si pěkně vyčistili koronární tepny a prodloužili život.

Možná teď začnete pátrat, kde si můžete koupit ve vašem okolí úplně čerstvý ananas. Pak už jen zůstává jeden problém – jak denně zkonzumovat 4-5 kusů!

Raději bych vám radil orientovat se na doplňky výživy. CaliVita jich má několik, ale v tomto případě je dobré se orientovat na nejkomplexnější z nich – na Digestive Enzymes. Předávkovat se jím nedá, nežádoucí účinky nemá a pomůž vám při všech civilizačních nemocech. Přeji vám železné zdraví!

MUDr. Vojtech Pálházy

Více o enzymoterapii ZDE

a Digestive Enzymes k dispozici v empatia shopu

s láskou vaše empatia

Kam dál?

Komentáře