Disclaimer

Tato webová stránka společnosti King Scotty Co. LLC (US) neposkytuje lékařské, léčebné ani žádné jiné odborné poradenství, nemá za cíl nahradit odbornou lékařskou péči a neměla by být tak ani chápana. Informace jsou na těchto stránkách průběžně aktualizovány, nepřijímáme právní odpovědnost za uvedené údaje. Značka EMPATIA.CZ je chráněna ochranou známkou.
Copyright © King Scotty Co. LLC
Všechna práva vyhrazena.

Citát

Neříkej mi přece, že andělé už nejsou, když jste poznali lásku jejich růžové špičky křídel, jejich železnou přísnost.

M. L. Kaschnitzová

Poslední komentáře

Na okraj

Co nám říkají bledé líce?
Nepulzující, sevřený, udušený život, který dáváte sobě sami. Snášíte ho, aniž byste našli sílu postavit se osudu, podmínkám, které máte řešit a prožít si.

Krevní skupina 0

Lidem s krevní skupinou O - lovcům - prospívá intenzivní fyzické cvičení a živočišné bílkoviny. Krevní skupina O byl lovec a tedy konzument masa (neznehodnoceného nevybíravým používáním hormonů a antibiotik, ale v dnešní době vypěstovaného v organickém zemědělství a od zvířat s volným výběhem, libového, bez chemických látek). Nevhodné potraviny pro něj jsou mléčné výrobky a obilí. Lidé s krevní skupinou O mají predispozice k poruchám štítné žlázy, k poruchám funkce slinivky, mají pomalý metabolismus, nižší hladinu některých faktrorů krevní srážlivosti, což může být příčinou poruch srážlivosti krve (nedostatek vitaminu K) a sklon k artritidě.

Při omezení konzumace obilí, chleba, luštěnin a fazolí dochází téměř okamžitě k váhovému úbytku. Hlavním faktorem váhového přírůstku je lepek, který je obsažen v pšeničných klíčcích a celozrnných výrobcích. Podobně, jen o něco méně, působí kukuřice. Zcela nevhodné potraviny jsou tedy pšeničný lepek v jakékoliv formě, kukuřice, fazole, čočka, zelí, růžičková kapusta, květák a hořčice. Naopak potraviny velmi vhodné, které dokonce podporují váhový úbytek jsou mořské řasy, mořské produkty, sůl s jódem, játra, červené maso, kapusta, špenát a brokolice.

Maso a drůbež
Jezte libové hovězí, jehněčí, krůtí, kuřecí nebo rybí maso tak často, jak chcete. Ovšem pozor na velké porce! Maximálně 170 g k jednomu jídlu.

Mořské produkty
Ty by se měly stát hlavní složkou stravy. Obzvláště ryby chladných moří bohaté na tuky, jako je treska, sleď a makrela. Konzumace mořských produktů je také vynikajícím zdrojem jódu, který reguluje funkci štítné žlázy, kterou mají lidé s krevní skupinou O obvykle rozkolísanou.

Mléčné výrobky a vejce
Mléčné výrobky a vejce nejsou vůbec prospěšné, je možné sníst 4 – 5 vajec týdně a velmi malé množství mléčných výrobků, snažit se vyřadit úplně. Bílkoviny získáte z mléka sojového, sojového sýra nebo tofu, možný je kozí sýr nebo mozzarella. Je nutno doplňovat vápník, obzvlášť ženy, ale pozor! Musí být v tzv. chelátové formě, aby byl organismem vstřebatelný.

Oleje a tuky
Krevní skupina O reaguje na konzumaci olejů příznivě, nejvhodnější je olej olivový a olej z lněného semínka.

Ořechy a semínka
Dýňová semínka a vlašské ořechy jsou dobrý zdroj doplňkových rostlinných bílkovin, ovšem některé ořechy a semínka jsou zakázaná pro vysoký podíl tuků - para, kešu, arašídy, pistácie a mák.

Luštěniny
Lidé s krevní skupinou O nedokáží zvlášť dobře zpracovat a využít fazole, jezte je tedy s mírou jako příležitostný vedlejší chod. Naprosto se vyhněte čočce.

Cereálie
Krevní skupina O nesnáší celozrnné pšeničné výrobky, obsahující lektiny, které jsou hlavním viníkem váhového přírůstku u krevní skupiny O.

Chléb a pečivo
Chléb a pečivo mohou být obvykle pro lidi s krevní skupinou O zdrojem potíží, protože většina z nich obsahuje nějaký druh pšenice. Dokonce i chléb neobsahující pšenici může být problematický, protože lidé krevní skupiny O nejsou geneticky přizpůsobeni na konzumaci výrobků z obilných zrn. Výjimku tvoří chléb z naklíčených zrn, který je obvykle k dostání v chladících pultech obchodů se zdravou výživou, ve kterém jsou lepkové lektiny zničeny při procesu klíčení.

Obilí a těstoviny
Neexistuje obilí nebo těstoviny, které by mohly být klasifikovány jako vysoce prospěšné pro krevní skupinu O. V omezené míře je možné konzumovat těstoviny z pohanky nebo rýžové mouky.

Zelenina a houby
I když existuje obrovský počet druhů vhodné zeleniny pro krevní skupinu O, nelze jíst jednoduše všechnu zeleninu. Zelí, růžičková kapusta, květák a listová hořčice mohou potlačovat funkci štítné žlázy. Houby mohou spustit alergickou reakci. Lilkovitá zelenina, např. brambor, způsobuje krevní skupině O artritidu, kukuřičné lektiny narušují tvorbu inzulinu. Naopak velmi vhodná je listová zelenina bohatá na vitamin K, jako je kapusta, římský salát, brokolice a špenát. Rajčata jsou vhodná, ovšem pozor na plísně.

Ovoce
Strava pro krevní skupinu O obsahuje mnoho vynikajících druhů ovoce. Mohou být výbornou náhradou za chléb. Prospěšné jsou blumy, švestky a fíky, a to proto, že většina tmavočervených, modrých a červenofialových plodů vyvolává v trávicím traktu spíše alkalickou než kyselou reakci, a protože trávicí trakt lidí s krevní skupinou O je nadměrně kyselý, potřebuje dostatek zásaditých látek k získání rovnováhy. Proto byste měli vypustit pomeranče, mandarinky a jahody, grapefruit, ostružiny (obsahují lektin) a kokosové ořechy a výrobky, které je obsahují.

Šťávy a tekutiny
Pro krevní skupinu O jsou vhodnější zeleninové šťávy než ovocné, protože jsou alkalické. Když už pijete ovocné šťávy, vybírejte si druhy s nízkým obsahem cukru, tj. jablečné šťávě a jablečnému moštu.

Koření
Výběr koření může skutečně zlepšit váš trávicí a imunitní systém. Například koření na bázi řas je pro krevní skupinu O velmi vhodné, protože je bohatým zdrojem jódu. Sladké výrobky, jako med a cukr, vám neškodí, stejně jako čokoláda, přesto všechny tyto potraviny musí být přísně omezeny na příležitostné užití jako pochoutka.

Chuťové přísady
Pro krevní skupinu O nejsou žádné chuťové přísady vysoce prospěšné. Jestliže musíte k jídlu používat hořčici, majonézu nebo salátové dresinky, dělejte to s mírou a dávejte přednost nízkotučným druhům s nízkým obsahem cukru. Přestože krevní skupina O může příležitostně jíst rajčata, vyhněte se kečupu, který obsahuje ocet. Všechny nakládané potraviny jsou pro krevní skupinu O nestravitelné.

Bylinné čaje
Doporučení týkající se bylinných čajů vycházejí z poznatků o tom, co činí člověka s krevní skupinou O nemocným. Bylinné čaje považujte za prostředek, jak bojovat proti vaší přirozené slabosti. U krevní skupiny O je nutno klást hlavní důraz na uklidnění trávicího a imunitního systému. Máta peprná, petržel a šípky mají příznivé účinky.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu O lze nalézt jen velmi málo přijatelných nápojů. Omezeni jste skutečně na neškodné minerální vody, sodovky a čaj. Vyloženě škodlivá je káva, protože zvyšuje množství žaludečních kyselin.

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.

Pokud nejste schopni striktně dodržovat stravu podle své krevní skupiny a chcete ale předejít zdravotním komplikacím z nesprávné stravy vyplývajícím, užívejte Vital O, který obsahuje nejen všechny vitamíny a minerály, kolik jich denně vaše krevní skupina potřebuje, ale též výtažky z bylin, zeleniny a koření, které působí antiaglutinačně, tudíž léčivě :-) 

Zdroj: Výživa a krevní skupiny, Dr.Peter J.D´Adamo